Bu Film Hindistan’ı Karıştırdı, Onlarca Kişi Göz Altında « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Bu Film Hindistan’ı Karıştırdı, Onlarca Kişi Göz Altında

Bu haber 26 Ocak 2018 - 8:33 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

Padmavati isimli film Hindistan’ı adeta karıştırdı. Tehditler altında ve yoğun güvenlik önlemleri alınarak bugün vizyona sokulacak olan filmde bir Hint Kraliçesi’nin ülkesini fethetmiş olan Müslüman bir hükümdarla olan aşk sahnesi olduğu söyleniyor. Filmde bu şekilde bir aşk sahnesinin bulunmadığının beyan edilmesi de protestocuları sakinleştirmeye yetmedi. Filme karşı yapılan gösterilerde onlarca kişi göz altına alındı.

Filmde anlatılan Hintli Kraliçe Hindistan’da yer alan en büyük kast grupları arasından Rajput’a üye. Rajput kadınları eğer film gösterime girerse kendilerini yakacakları yönünde tehditlerde bulundular. Filmin başrolünde Hintli kraliçeyi oynayan Deepika Padukone’ye birçok ölüm tehdidi yapıldı. Bazı kişiler kadın oyuncuyu öldüren kişiye büyük paralar teklif etti. Daha önce film ekibine saldırılar düzenlenmiş ve bazı çekimlerde setler tahrip edilmişti.

Hindistan’ın bazı eyaletlerinde yönetimler filmin gösterilmemesi için yüksek yargıya ve başbakana başvuru yaptı. Ancak yüksek mahkeme tarafından Haryana, Gucerat, Madhya Pradeş ve Racastan eyalet yönetimleri tarafından koyulan gösterim yasağı bozuldu.

Film Sertifikasyon Merkezi tarafından da onaylanan filmin bugün tartışmalar arasında vizyona girmesi bekleniyor. 16’ıncı yüzyıldan kalma bir sufi şiiri olan Padmavat üzerine kurulan filmde ülkesi Delhi’nin Müslüman hükümdarı Alaeddin Halaci tarafından feth edilen ve sultana yakalanmaktansa ölmeyi seçen cesur ve güzel Rajput kraliçesinin hikayesi anlatıyor. Filmin yönetmenliğini üstlenen Sanjay Leela Bhansali, filmde yer alan ana karakterler arasında duygusal bir ilişki var gibi göstererek tarihi çarpıtmakla suçlanıyor. Bollywood yönetmeni ise tüm bu iddiaları reddetti.