Boyun Gıdı Dolgusu « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Boyun Gıdı Dolgusu

Bu haber 03 Ekim 2018 - 11:22 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

Boyun Gıdı Dolgusu Nedir?

 

İlerleyen yaşlarda olan her on kişiden altısı, çenenin altındaki bölgenin sarkması veya birikiminin fazlalığından şikayetçi olmaktadır. En çok tercih edilen şekil ise çene altında yağların birikmesi ile oluşan ve gıdı adını alan estetik problemdir. Bu yağ birikimlerinin en önemli sebebi genetik olan yatkınlıklar ve yaşlanma, diyet gibi hatta tüm etkenlerin birleşimidir diyebiliriz.

Yaş ilerlemesi ve yerçekimi etkisi ile burunda bulunan yumuşak dokular gevşer ve bu dokular sarkmaya başlar. Bu durumun düzeltilmesi için birçok alternatif seçenek bulunmaktadır. Bu alternatifler teker teker kullanabilecekleri gibi birbirleri ile kombine yapılarak da kullanabilmektedirler.

 

Boyun için yapılabilecek estetik ameliyatları grupları ayırabiliriz. Bunlar; boyun bölgesi için liposuction, Platismal bantlar ile yapılan plikasyon ve boyun gıdı dolgusu germe ameliyatlarıdır.

 

Bu tarz sarkma durumlarında istenilen cerrahi yöntemler kullanabilmektedir. Bu cerrahi yöntemlerden en önemlisi Liposuctiondır. Liposuction yöntemi problemin bulunduğu bölgede mevcut yağ dokusunun aspire edilmesi ile uygulanan bir işlemdir. Ayrıca bu operasyona boyun gıdı dolgusu germe ameliyatı da denilebilmektedir, yalnız son yıllarda hastalar cerrahi olmayan yöntemlerinin arayışına girmişlerdir.

 

Boyun Gıdı Dolgusu Olarak Liposuction

 

Sarkma durumları genç ya da orta yaşlarda ise mevcut ve yağ birikintileri çok fazla değil ise; kısımların her birisinde çok fazla bir sarkma yoksa boyun bölgesine tercihen Liposuction uygulanmaktadır. Bu tarz ameliyatlarda çok ince olan kanallara gidilerek çenenin ve boyun bölgesinin altında bulunan yağlar dışarı olmaktadır. Daha sonra bir korse yardımı ile boyun gıdı dolgusu bölgesi kısmından bulaşmış olan deri yerine yapışacak ve böylece deri küçülecektir. Bu ameliyat türü oldukça rahat ve kısa sürmektedir. Onunla birlikte iyileşme zamanı da kısa olmaktadır. Ayrıca bu ameliyat iz bırakmadan yapılmaktadır. Hastalar kısa süre içerisinde normal hayatına geri dönebilmektedir.

 

Boyun Gıdı Dolgusunda Platismal Bantlara Plikasyon

 

Operasyondan boyun bölgesinde bulunan kaslar birbirinden ayrılmış şekilde ve bu kaslar iki ayrı bant şeklinde olmalıdır. Deride aşırı bir sarkma mevcut değil ise hastalara çenenin altında girilerek bu ameliyat yapılabilmektedir. Bu tarz ameliyatlarda boynu sarmış olan kasların bir kısmı çıkartılır ve bu kaslar birbirine yaklaştırmış olacak şekilde dikilir. Böylece boyunun bir kısmı daha gergin Bir doku tarafından örtülmüş olur. Bu ameliyat yaklaşık 1 saat sürmektedir. Operasyonunun gerçekleştikten sonra hastalar birkaç gün içerisinde normal hayatlarına geri dönebilmek durumundadırlar. Bu ameliyat sonrasında çenenin altında çok ince bir iz kalmaktadır.

 

Bu tarz ameliyatlar yüz germe ameliyatları ile uygulamaktadırlar. Bu ameliyatlarda alınan ameliyatı kesesi kulak arkasından başlayıp saçlı deriye kadar uzanmaktadır. Bu şekilde boyun kasları ve de diğer kasları birbirinden ayırarak yukarıya doğru gerdirir.

 

Operasyondan fazlalık olan derin kesilip çıkartılır ve yerine yenisi eklenir. Boyunda bulunan kırışıklıklar ve mevcut sarkmalar giderilir Dolayısıyla çenenin açısı belirginleştirilir. Tüm bunlar estetik bir boynun görünümünün sağlanmasına yardımcı olur. Bu ameliyatlarda kesiler kulağın arkasında kaldığından dolayı dışarıdan bakıldığı takdirde herhangi bir iz görünmez. Kimi kısmının altında bir yağlanma, boyun kısmında bir gevşeme için bunlarla birlikte bir sarkma oluştuğu taktide gıdı bölgelerinde bir düzeltme de yapılması gerekir bu durumda iki operasyon birbirine kombine edilebilir.

 

Bu tarz ameliyatlar genellik ile genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyatların süresi yaklaşık 2 saattir. Kan birikiminin önlenmesi için boyun altına dren denilen maddeler yerleştirilir. Drenler yaklaşık olarak bir gün içerisinde çıkartılır. Mevcut dikişler ise bir hafta içerisinde iyileşir. Şişkinlikler ise bir hafta içerisinde azalır. Hastalar ameliyat sonrasında kısa bir süre içerisinde normal hayata devam edilebilir.