Bipolar bozukluk nedir? Bipolar duygulanım bozukluğu belirtileri? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Bipolar bozukluk nedir? Bipolar duygulanım bozukluğu belirtileri?

Bu haber 23 Mayıs 2019 - 21:01 'de eklendi ve 23 kez görüntülendi.

Bipolar arıza (manik-depresif arıza olarak da bilinir) duygudurumda aşırı uçlara giden dalgalanmalara sebep olan bir hastalıktır. Sıklıkla aralarda normal duygudurum dönemleri gözlenirken, kendini dünyanın zirvesinde veya rahatsız edecek derecede aşırı huzursuz ve hızlı hissetmekten (bu “mani” dönemidir), aşırı üzgün ve umutsuz hissetmeye (bu “depresyon” dönemidir) kadar değişen duygudurumları görülür. 

Bipolar bozukluğu olan hastaların intihar riski umumi cemiyet ortalamasının 2-3 katına ulaşmaktadır ve ölüm oranları daha yüksektir.

Bu hastalık ile ilgili olarak iyi olan şu ki bu arıza tedavi edilebilmektedir. Bu sayede insanlar tam ve üretken bir yaşama sahip olabilmektedirler.

MANİK DÖNEM BELİRTİLERİ

Manik dönemde şahıs dünyanın zirvesinde olduğu veya hiçbir şeyin (kötü bir havadis, bilgi, salık ya da korkunç bir trajedi de olabilir) değiştiremediği mutlak bir sevinç hissi yaşar.

Yeteneklerine dair gerçekçi olmayan abartılı inançları olabilir.Açık bir büyüklük, uygunsuz ve artmış bir özgüven sergilerler.

Ani ya da aşırı sinirlilik veya hiddet gözlenir. Mani, çoğu vakit keyifli bir deneyim olarak tasvir edilse de bipolar bozukluğu olanların çoğu için vaziyet hiç de böyle değildir.

Aşırı hareketlilik ve artmış uyarılmışlık hali gözlenir. Bir gün içinde yapabileceğinden fazla daha fazla iş programlar; kıpırdamadan sakin oturamaz, gevşeyemez.

Tanrıyla, meşhur kişilerle ya da siyasi liderlerle hususi bir bağlantısı olduğunu düşünmek gibi büyüklük hezeyanları olabilir.

Yargılamaları belirgin olarak bozuk olup aşırı alışveriş etme, uygunsuz cinsel ilişkiler ve akılcı olmayan ticari yatırımlar yapabilirler.

Yüksek sesle birdenbire konudan konuya geçen, giderek tutarsız hale gelen hızlı konuşmaları olabilir. Düşünceleri yarışırcasına hızlı ve denetim edilemez olabilir.

Uykuya daha az gereksinim duyulur.

DEPRESİF DÖNEM BELİRTİLERİ

Depresif dönemde, hasta kendini aciz, umutsuz ve değersiz hisseder. Aşırı acı veya ümitsizlik, çaresizlik yaşanır.

Bir zamanlar fazla beğeni aldığı etkinliklere artık alaka duymamaya başlar.

Enerjsi biter, bitkinlik ve yorgunluk hisseder.

Çok uyuma ya da hiç uyuyamama gibi uyku bozukluğu gözlenir.

İştahta dikkat çekici bir artış ya da diyet yapmadan mühim bir kilo kaybı olabilir.

Konsantrasyon, bellek ve karar verme bozuklukları ortaya çıkar.

Ölüm veya intiharla ilgili düşünceler olabilir.

Ağır engel veya depresyon nöbetleri kimi halüsinasyonlar (aslında orada var olmayan şeyler görmek ve duymak) ve hezeyanlar (mantıklı açıklamalardan etkilenmeyen yanlış ancak kuvvetli inançlar) gibi psikotik semptomlar da içerir.

BİPOLAR BOZUKLUK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Bipolar arıza herhangi bir kişide gelişebilir. Başlangıcı genellikle geç ergenlik veya erken yetişkinlik dönemlerindedir. Fakat çocuklar ve yetişkinlerde de arıza görülebilir. Arıza genellikle hayat boyu devam etmektedir.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bipolar arıza tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tekrarlayan bir hastalık olduğu için uzun dönemli koruyucu bir tedavi görülmesi oldukça önemlidir. Yalnızca ilaç tedavisi veya psikoterapi ile beraber ilaç tedavisi vakit içerisinde hastalığı denetim altına almada en etkin yollardır. Vakaların aka bir kısmında tedavi devamlı olduğunda fazla daha iyi denetim sağlanmaktadır. 

Tedaviye hiç ara verilmese de kimi duygudurum değişiklikleri oluşabilir. Psikiyatri uzmanı ile sıkı ve aleni iletişim tedavinin etkisinin artmasını sağlayabilir.