Bilinç düzeyi yükseldikçe yerli ürün kullanımı artıyor.. « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Bilinç düzeyi yükseldikçe yerli ürün kullanımı artıyor..

Bu haber 08 Nisan 2019 - 13:41 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından 26 ilde 18 ıslak üstü 2 bin 242 tüketicinin katılımıyla “Tüketici Profili ve şuur Düzeyi Araştırma Raporu” hazırlandı.

Raporda, üniversite ve araştırma şirketinin yaptığı bir çalışmayla tüketicilerin bilgi ve şuur düzeyleri düşük, orta ve yüksek şeklinde adlandırılan seviyelere ayrıldı. Ankete verilen cevaplar cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir düzeyi gibi bilgilerle karşılaştırılırken ayrıca her bir öbek bilgi ve şuur düzeyindeki tüketicilerin mühim görülen bazı konularda nasıl bir tutum sergilediği incelendi.

AA muhabirinin araştırmadan derlediği bilgilere göre, tüketicilerin yüzde 54,1’inin orta şuur düzeyinde olduğu görüldü.

Tüketiciler alışveriş yapmak için yüzde 36,9 ile en çok alışveriş merkezlerini tercih ederken, besin maddesi ve giyim eşyası satın alma kararını alışveriş öncesinde veriyor. Tüketicilerin plan yapmadan anlık karar vererek en yüksek oranda satın aldığı mahsul grubu ise sıhhat ürünleri ile abes vakit faaliyetlerine ilişkin ürünler oldu.

Katılımcıların yüzde 37’si yerli mahsul tercih ederken, düşük şuur düzeyindeki tüketicilerin yüzde 65’i ürünün menşeini dikkate almadığı tespit edildi. Yüksek şuur düzeyindeki tüketicilerin ise yüzde 42,2’si yerli mahsul satın almayı tercih ettiğini belirtirken, markanın en çok ehemmiyet taşıdığı mahsul grubu besin oldu.

İnternet üzerinden en çok kıyafet alınıyor

Tüketicilerin sadece yüzde 35’i internet veya sosyal medya aracılığıyla alışveriş yaparken, bu kanallardan alışveriş yapanlar ağırlıkla üniversite ve üzeri tahsil düzeyindeki, 25-34 ıslak aralığındaki tüketicilerden oluşuyor.

İnternet üzerinden en çok satın alınan mahsul grubu giyim eşyaları olarak öne çıkarken, tüketicilerin yüzde 45,7’si internet üzerinden alışveriş yapmayı güvenli bulmuyor.

Tüketicilerin sadece yüzde 33,6’sı internet ve telefon bankacılığı kullanırken, araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 20’si telefon, internet üzerinden, sosyal medya aracılığıyla dolandırıldığını veya dolandırıcılık teşebbüsü ile karşı karşıya kaldığını anlatım ediyor.

Tüketicilerin yüzde 30’u hakkını aramıyor

Tüketici hakları ve korunmasına ilişkin bilgi düzeyleri incelendiğinde, araştırma kapsamındaki tüketicilerin yüzde 17,2’si son bir yılda satın aldığı bir mal veya hizmetle ilgili mesele yaşadığını belirtirken, en çok mesele yaşanan mahsul grupları sırasıyla yüzde 34 ile giyim, yüzde 22 ile elektronik ürünler, yüzde 11 ile besin ürünleri ve yüzde 9,1 ile iletişim hizmetleri olarak sıralanıyor.

Satın aldığı bir mahsul veya hizmetle ilgili mesele yaşayan tüketicilerin yüzde 45,2’si çözüm için satın aldığı firma veya mağazaya başvururken, yüzde 30’u ise hiçbir şey yapmıyor.

Düşük şuur düzeyindeki tüketicilerin tamamının mesele yaşadığı mahsul veya hizmetle ilgili hiçbir şey yapmadığı da dikkati çekiyor.
 

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN