Bebek Partisi Nasıl Düzenlenir? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Bebek Partisi Nasıl Düzenlenir?

Bu haber 08 Mart 2018 - 17:26 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

 

Partiler, gençlerin eğlenceli vakit geçirmek, boş zamanlarını değerlendirmek, sevdikleri ile bir araya gelmek için sık sık düzenledikleri eğlencelerdir. Evlerden mekanlara, açık alanlara kadar her yerde rahatlıkla düzenlenen partilerde konsept önemli olmaktadır. Son yıllarda sık sık duyulmaya başlanılan parti konseptlerinin arasında bebek partisi konsepti de yer almaktadır.

Hamileliğin belirli bir döneminde, çiftlerin akraba ve dostlarının katılımı ile gerçekleşen bu partilerde, aileye yeni bir bebeğin katılması sevinç ile kutlanmakta, çift tebrik edilmektedir. Aslında yurt dışında bir gelenek olan bebek partileri, kültür etkileşimleri sonucunda Türkiye’de de kendisine önemli bir yer bulmayı başarmaktadır. Bebeğin cinsiyetini öğrenirken veya doğuma son ayların kaldığı dönemlerde verilen bu partilerden geriye eğlenceli hatıralar kaldığından ve doğacak çocuk için keyifli bir anı oluşturacağından birçok bebek bekleyen çift, bu tür partiler düzenlemektedir.

En Temel Bebek İhtiyaçları

Yabancı ülkelerde düzenlenen bebek partileri, baby shower adı ile bilinmektedir. Bu tür partilerde çiftleri tebrik etmek için bir araya gelen insanlar, aynı zamanda hediyeleri ile de onlara maddi destek hazırlamakta, bebek hazırlıklarını kolaylaştırmak için yardımcı olmaktadır.

Türk kültüründe olmamasına rağmen yabancı ülkelerde bu tür parti, düğün vb. organizasyonlarda hediye listesi çok yaygındır. Çiftin alt değiştirme ünitesi gibi bebekleri için ihtiyaç duydukları ihtiyaçlarından oluşan liste doğrultusunda davetliler, hediyelerini seçmektedir. Bazı kişiler Türkiye’de de bu hediye listesini uygulamaktadır. Bu listeler aslında oldukça faydalı… Çünkü çok sık karşılaşılan hediyelerin pişti olması veya hediyenin beğenilmemesi gibi durumlar bu listeler sayesinde tamamen ortadan kalkmaktadır.

Bebek bekleyen çiftler, parti düzenlemelerinin yanı sıra bu dönemde bebekleri için ihtiyaç duydukları şeyleri de hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışmaktadır. Bu nedenle bebek mağazalarından kendileri için de gerekli gördükleri kanguru çeşitleri gibi ihtiyaçlardan oluşan bir liste hazırlamaktadır. Böylece heyecan içerisinde hastaneden çıkıştan sonrasına kadar gerekli ihtiyaçları bebeğin doğumundan önce hazırlanması çifti oldukça rahatlatmaktadır.

Eğlenceli Baby Shower Fikirleri

Genç çiftler, sosyal medyanın etkisi ile baby shower etkinliklerinden haberdar… Zaten Türkiye’de bu tür partiler düzenleyen çiftlerin genellikle genç olduğu da görülmektedir. Bunun yanı sıra yaşı daha ileri olan ve Türk kültüründe yer almayan bu partilere yabancı kalan kişiler, genellikle ilk duyduklarında beybi şavır nedir tepkisi vermektedir. Bu tür partilere yeni yeni alışan kişiler için, bebek kutlaması, bebeğe hoş geldin partisi vb. şekillerde bu partilerin açıklanması mümkündür.