BDDK’dan Borcu Olanları Sevindirecek Temerrüt Değişikliği! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

BDDK’dan Borcu Olanları Sevindirecek Temerrüt Değişikliği!

Bu haber 12 Nisan 2019 - 20:51 'de eklendi ve 4 kez görüntülendi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK), Kredi Riskine Temel Tutarın İçsel Derecelendirmeye Dayalı Yaklaşımlar ile Hesaplanmasına İlişkin Tebliğ’de değişiklik yaptı. BDDK’nın mevzu, bahis ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğde yapılan değişiklik uyarınca, bankaların perakende alacaklar için temerrüt tanımı borçlu yerine ‘işlem bazında’ uygulanabilecek. Tebliğin önceki halinde temerrüt tanımı borçlu yerine ‘işlem türü’ bazında uygulanıyordu.Bu çerçevede, borçlunun herhangi bir borcunun temerrüde düşmesi, bankaya olan bütün borçlarının temerrüde düştüğü anlamına gelmeyecek.

İHTİYATLILIK MARJI EKLENECEK

Bankalar, derecelendirme notları veya havuzlarına ilişkin risk parametrelerinin değerlerini belirlerken, tahminlere, öngörülemeyen hata payını yansıtan bir ihtiyatlılık marjı ekleyecek. Yöntemlerin ve verilerin yetersiz olması nedeniyle öngörülemeyen hata payının daha aka olduğu durumlarda laf konusu ihtiyatlılık marjı daha aka olacak.

BASİT ARİTMETİK ORTALAMALAR ESAS ALINACAK

İşlem derecelerine veya havuzlara ilişkin risk parametrelerinin değerleri belirlenirken, THK’lar, işlem dereceleri veya havuzlarına göre, veri kaynaklarındaki gerçekleşmiş THK’ların kolay aritmetik ortalaması temel alınarak tahmin edilecek. Daha evvel bu hesaplama, temerrüde düşmüş bütün alacak tutarları ile ağırlıklandırılmış ortalama temel alınarak yapılıyordu.

Benzer düzenleme içsel dönüştürme oranı tahminleri için de gerçekleştirildi. Dönüştürme oranları, işlem dereceleri veya havuzlarına göre, her bir işlem derecesi veya havuzu için veri kaynaklarındaki gerçekleşmiş dönüştürme oranlarının kolay aritmetik ortalaması temel alınarak tahmin edilecek.