Başkan Erdoğan’dan çağrı: Milli paramızı kullanmalıyız « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Başkan Erdoğan’dan çağrı: Milli paramızı kullanmalıyız

Bu haber 29 Kasım 2018 - 11:56 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde dün düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Sürekli Komitesi’nin (İSEDAK) 34. Toplantısı’na katıldı. Erdoğan toplantıda mühim mesajlar verdi:
Kendi meselelerimizi kendimiz çözebilmemiz için elimizdeki platformları en iyi şekilde kullanmamız gerekiyor. Aramızdaki ticarette ulusal nakit birimleri kullanmamız, kollarımıza vurulan emperyalist prangaları parçalamamız bakımından son radde önemlidir. İSEDAK’a aza ülkeler olarak birbirimize ne kadar fazla yatırım yaparsak o kadar kuvvetli oluruz. İİT içi ticaret yüzde 25’e çıkarmaya verdiğimiz önemin altını çizmek istiyorum. İslam ülkeleri tercihli ticaret sisteminin yürürlüğe girebilmesi için ilgili ülkeleri ödün listelerini güncellemeye ve prosedürleri tamamlamaya çağrı ediyorum. Yerli ve ulusal paramızı kullanmaktan diğer çıkış yolu yok. Aksi takdirde döviz kuru altında ezilmeye devam edeceğiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İSEDAK toplantısında mühim açıklamalar

Amerikan yönetiminin gümrük vergilerini yükseltmesi dünya ticaretinde korumacı eğilimleri artırmıştır. Ticaret savaşlarının küresel ticarete üretime ve refaha ağırbaşlı azarları olacağı aşikardır. Gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması, dünya ticaretine yeni bir açılım sağlayacaktır. Gümrüklerimizdeki altyapıları acilen modernleştirmemiz, işlemleri basitleştirmemiz lazım.Tercihli ticaret sistemi, altın borsası gayrimenkul borsası ve İstanbul tahkim merkezi gibi insiyatifler bir an evvel uygulamaya konulmalı. Bazı aza ülkelerimizde ISEDAK faaliyetlerimize dair ulusal koordinasyon sistemi var. Diğer aza ülkeleri de müsait görecekleri önlemleri almaya çağrı ediyorum.
İSEDAK Bakanlar Toplantısı’nı bölgemizin adeta kaderinin belirlendiği Birinci Cihan Harbi’nin bitişinin yüzüncü senesinde icra ediyoruz. Bütün savaşlara son vereceği düşünülen ancak daha kanlı mücadelelere kapı aralayan bu savaşın üzerinden bir yüzyıl geçse de neden olduğu travmaları yakından izliyoruz.
Tarih bizler için asla olmuş bitmiş olaylar bütünü değil, güç cesaret ilhamla beraber ders aldığımız bir ibret vesikası. Bize dayatılan nazar açıları ile tarihi okumak anlamaya değil, var önyargıları büyütmeye yarayacak. Kendi tarihimizi oryantalist bir anlayışla ele almak ancak Müslümanlar arasındaki çatışmalardan beslenenlerin işini kolaylaştıracaktır.

“Savaşı coğrafyamıza taşıyanlar huzur içinde yaşarken biz hala bölünüyoruz”

KAN VE GÖZ YAŞI İLE DİZAYN
Emperyalist niyetlerle savaşı Ortadoğu ve Afrika’ya taşıyanlar bugün huzur ve refah içinde hayatlarını sürdürürken, bizler bir yüzyıl sonra dahi onların yol açtığı çatışmaların bedelini ödüyoruz. Suriye’den Irak’a, Yemen’den Filistin’e kadar bütün bölgede yaşadığımız krizin, gerilimin, kan ve gözyaşının temelinde aka harp ile yapılan dizayn vardır. Batı başkentlerinde kotarılan Lawrence gibi karanlık tiplerle hayata geçirilen bu dizaynın en aka mağduru maalesef Filistinli kardeşlerimiz. Sadece toprakların kaybetmemiş, aynı zamanda dünyanın en ağır haksızlıklarına maruz bırakılmışlardır.
Kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. Suriye’deki krizi başkaları değil biz hal yoluna koyacağız. FETÖ, PKK, El Kaide, Boko Haram gibi proje örgütlerle geleceğimizin karartılmasına evvel biz hayır diyeceğiz.

BM ÜLKELERİ DAİMİ ÜYE OLSUN

Filistin meselesinden iç savaşlara kadar her konuda çözüm için kapısını çaldığımız uluslararası kuruluşlar bizi düş kırıklığına uğratmadı mı? BM Emniyet Konseyi gibi kağıt üzerinde küresel sulh ve istikrarı sağlamakla mükellef yapıların daha fazla sürekli üyelerin çıkarlarını korumak için çalıştığını fazla yakında deney ettik. Bölgesel barışa katkı beklediğimiz her krizden elimiz abes döndük.
Kutuplardaki balinanın sayılarını düşündükleri kadar Somali’de açlıktan ölen çocukları düşünmediklerine bizzat tanık olduk. Demokrasi insan hakları özgürlük gibi kavramları sadece kendi çıkarlarına hizmet ettiği sürece anlamlı olduğunu gördük. Akdeniz’de Ege’de göç esnasında ölen insanlarla ilgili bunların derdi var mı? Paranın petrolün elmas ve altının dışında değer verdikleri yok. “Dünya 5’ten büyüktür” itirazımın gerisinde işte bu keder tecrübeler bulunuyor.
Artık biz 1. Dünya Savaşı’nın sonrasındaki dünyada yaşamıyoruz. Artık yeni bir dünya var. BM ne kadar üyesi varsa bunların dönerli olarak hepsinin sürekli aza olma hakkı tanınmalıdır. 5 sürekli aza 15 geçici aza ile kusura bakmayın kimse kimseyi aldatmasın. 15 geçici üyenin bir kıymeti harbiyesi yok. Her şey o 5 üye, hatta onların içinde 1 üyenin 2 dudağı arasında. Böyle bir dünyada hak beklemeyin. Var uluslararası yapıları acziyetini dikkate alarak kapsamlı bir siyaset belirlememiz gerekiyor.

BÖLGESEL İŞBİRLİĞİ GÜÇLENDİRİLDİ

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf el-Useymin ise yaptığı konuşmada şunları söyledi “Bölgesel iş birliği çerçeveleri yoğunlaştırıldı ve güçlendirildi. Bunun amacı var beşeri ve fiziksel altyapı eksikliklerinin ortadan kaldırılması. Bu kapsamda birçok İİT kuruluşunun faaliyetlerinin bilhassa İİT içi ticaret, lojistik ve altyapının geliştirilmesine odaklandı. Bunun nihai amacı İİT içi entegrasyonun teşvik edilmesi, mal ve hizmetler sektöründe sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesidir.”

ARTIK TUZAKLARA DÜŞMEMELİYİZ

1. Dünya Savaşı ile beraber Batılı ülkelere asırlardır kendi bünyelerini kemiren hastalıkları Ortadoğu’ya ihraç etmişlerdir. Bu alışverişte onların payına emniyet ve refah düşerken, diğeri tarafa çatışma ve sefalet kalmıştır. Bize düşen maziden ilham alarak, fazla daha aydınlık bir geleceği inşa etmektir. Bir damla petrol, bir damla kandan daha kıymetlidir mantığı ile devinim edenlerin kurduğu tuzaklara artık düşmemeliyiz. Avrupa’da katliamlara neden olan ve 1. Dünya Savaşı ile coğrafyamıza zerk edilen hastalıkların başında ırkçılık ve mezhepçilik bulunuyor. Bugün İslam toplumlarını içeride zayıflatan, hariç müdahalelere aleni hale getiren en aka mesele kişinin mezhebini dinleştirmesi. Bu fitnenin İslam’da yeri yoktur. Aynı kıbleye yönelen herkes din kardeşimizdir. Bir müminin yüreğinde sadece 1.7 milyarlık İslam ümmetinin fertlerine değil, bütün insanlığa yer var.

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESELİM

Kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. Suriye’deki krizi başkaları değil biz hal yoluna koyacağız. Berlin’den Paris’e kadar nerede olursa olsun teröristin kimliğine bakmadan masumların öldürülmelerine evvel biz karşı çıkacağız. Filistinliler’i katletmekten çekinmeyen devlet terörüne evvel biz tepki göstereceğiz. FETÖ, PKK, EL Kaide, Boko Haram gibi proje örgütlerle geleceğimizin karartılmasına evvel biz hayır diyeceğiz. Yargısız infazlara, vahşi cinayetlere başkalarından evvel biz itiraz edeceğiz. Nerede yaşanırsa yaşansın zulüm ve adaletsizliğe evvel biz sesimizi yükselteceğiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile beraber katılımcılarla sohbet etti.

G20 ÖNCESİ ÖNEMLİ MESAJ:

Rusya ve Ukrayna’ya ara buluculuk önerdik
G-20 toplantılarında oldukça geniş bir gündemle küresel ekonominin karşı karşıya kaldığı sınamaları ele alacağız.
(Rusya-Ukrayna gerginliği) Bugün bizim Sayın Putin’le yaptığımız görüşmenin ana ekseninde, malum şu anda aralarında Ukrayna’yla devam eden süreç ve bu konuda neler yapılabilir, burada bir ara buluculuk rolü üstlenenebilir miyiz? Bu konuyu her iki tarafla görüştük. Gerek Sayın Putin’le gerek Sayın Poroşenko’yla yaptığımız görüşmeler neticesinde, her ikisinin de bizden bazı talepleri oldu ve bu talepleri de bizler Sayın Putin’le Arjantin’de yapacağımız görüşmede kendilerine aktaracağız.
(Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alımı) İnşallah 2019’un sonuna doğru bu teslimatlar yapılacak ve o gün itibarıyla da bizim Hazine ve Maliye Bakanlarımızın, Merkez Bankalarımızın müşterek çalışmasıyla baştan beri yerli ulusal parayla alışveriş yapma tezimiz böylece hayata geçmiş olacaktır.

TRUMP, PUTİN VE POROŞENKO İLE GÖRÜŞTÜ

Başkan Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile dün telefonda görüştü. İki memleket arasındaki gerilim ele alınırken Erdoğan, sorunların diplomatik yollarla çözülmesinin önemini vurguladı. Erdoğan daha sonra ise ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Görüşmede Rusya- Ukrayna gerilimi, ikili ilişkiler konuşuldu. İki şef G-20’de surat yüze görüşme konusunda mutabık kaldı.

Başkan Erdoğan, Arjantin’e devinim etmeden evvel Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da katıldı.