Anasayfa / Güncel / Bankalardan satılık 10 bin daire…

Bankalardan satılık 10 bin daire…

 

Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine bakılırsa bankaların web sitelerinde 10 bine yakın gayrimenkulün satış ilanı var. Bu ilanlara bakılırsa 8 bin 412 gayrimenkul satışa hazır. Bazı bankalar ve öteki finansman şirketleri bu detayları açıklamadığı için tam sayı bilinmiyor. Bir kısım gayrimenkul de değerleme aşamasında olduğundan hemen hemen satışa çıkarılmış değil. Bunlar da dikkate alındığında finans sektörü elindeki satılık gayrimenkul sayısının 10 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Banka gayrimenkullerinin satışı alanında etkinlik gösteren gayrimenkul pazarlama şirketlerinden alınan tahmini bilgilerde daha yüksek rakamlar söyleniş ediliyor. Bazı bankalar satışta olan gayrimenkul sayılarını kamuya açık olarak paylaşmamayı tercih edebiliyor. Mevcut verilere bakılırsa en fazla gayrimenkulü satışı olan banka ise 2 bin 422 adetle Vakıfbank.

Konutta kredilendirilen evleri, ticari kredilerde ise yapınak, konut, arsa, arazi benzer biçimde her çeşit gayrimenkulü ipotek eden bankaların, ödenmeyen krediler sebebiyle mülkiyetlerine geçen gayrimenkuller, değerleme yapıldıktan sonrasında satışa sunuluyor

Edinilen bilgilere bakılırsa bankaların elinde bulunan gayrimenkullerin tane olarak bakıldığında bir çok konut olsa da değerde yapınak, arsa, arazi benzer biçimde öteki gayrimenkullerin daha çok olduğu belirtiliyor. Piyasa yetkililerine bakılırsa son zamanlarda çoğu zaman KOBİ kredileri dolayısıyla bankalara geçen gayrimenkuller yoğunlukta.

Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin son verilerine bakılırsa 67.1 milyar lirası bankalarda olmak suretiyle finans sektörünün toplam tasfiye olunacak alacak toplamı 72.2 milyar lira düzeyinde. Tasfiye olunacak kısmın toplam kredilere oranı yüzde 3.3 düzeyinde. Bu sayı mühim bir risk ifade etmiyor.

Sektörün 194.2 milyar lira düzeyinde bulunan toplam konut kredilerinde ise ‘tasfiye olunacak alacak ve krediler” oranı oldukça düşük, yüzde 1’in bile altında. Tüketici çoğu zaman konut kredisi ödemelerini tertipli hayata geçirmeye devam ediyor. Bankaların alacakları karşılığında el koyduğu gayrimenkullerde ticari kredilerin oranı daha büyük. 2016 senesinde 58 milyar lira olan sorunlu kredi miktarı büyümeyi desteklemek amacıyla oluşturulan kredi muslukları sonrasında Eylül 2017 itibariyle 72.2 milyar TL’ye çıktı. Sorunlu kredilerde en büyük oranı KOBİ kredileri alıyor.

İcradan satışta bankalar avantajlı

Sorunlu krediler ödenmeyince ilk olarak devlet devreye girer ve icra emek harcamaları adım atar. Halka açık bu ihalelerde bankanın borçlusunun dairesini bankadan ilkin almaya imkanı oluyor. Ancak banka KDV mükellefi olmadığı için icradan satın almış olduğu mala KDV vermiyor. Vatandaş aldığında ise KDV veriyor. Bu avantajdan dolayı bankalar daha iyi alıcı olabiliyor. Böylece gayrimenkuller bankanın tapulu edinimi olabiliyor.

Yeni satış kanalları getirdi

Bankaların elinde kalan gayrimenkuller sektöre yönelik düzenlemeleri de bununla beraber getirdi. Bu senenin temmuz ayında Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmelik ile meydana getirilen düzenlemeyle bankaların ellerindeki gayrimenkulleri 3 yıl içinde satma zorunluluğu kaldırıldı. Eski sistemde bankalar bu süre içinde bu gayrimenkulleri satamadıklarında bunu özsermayeden düşürmek durumunda kalıyorlardı.

Bu baskı kalkınca bankalar ellerindeki gayrimenkulleri satmakta acil etmiyor, piyasa koşullarını gözetebiliyorlar. Mülkiyetlerine geçen gayrimenkulleri çeşitli emlak pazarlama ve duyuru siteleri üstünden satışa sunuyorlar. Elinde 700 bin civarında konut stoku bulunan gayrimenkul şirketlerinin kampanyalı satışlarıyla rekabet etmeleri gerekiyor. Bu da uzmanlık alanları olmadığı için satış zorlukları getirebiliyor.

Bir önceki haberimiz olan Bireysel krediler ve kredi kartı kullanımı başlıklı haberimizde ekonomik büyüme hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında admin

Check Also

İsyan ettiren görüntü! ‘Üzeri kirli çocuğu koltuktan kaldırıp yere oturttu’

Üzeri pis çocuğu koltuktan kaldırıp yere oturttuğu iddia edilen şoför, seferden men edildiSosyal medyada yer …

Bir cevap yazın