Bank Vurgunu Sonrası Şirketler Bankalar Bloke Edildi « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Bank Vurgunu Sonrası Şirketler Bankalar Bloke Edildi

Bu haber 28 Mart 2018 - 16:11 'de eklendi ve 3 kez görüntülendi.

Binlerce kişinin dolandırıldığı Çiftlik Bank vurgununun ardından, hükümet harekete geçti. 20 şirketin banka hesapları bloke edildi ve yurt dışı para transferleri incelemeye alındı. Konuyla ilgili MASAK kara para incelemesi başlattı.
Hükümet, piyasadan bir milyar liraya yakın para toplayan Çiftlik Bank dolandırıcılığından sonra düğmeye bastı. Toplam 65 şirketten oluşan “zinciri” kırmak için operasyon başlatıldı.

Çalışma kapsamında 20 şirketin banka hesapları bloke edildi, yurt dışı para transferleri mercek altına alındı.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) savcılık ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı dosyaları incelemeye aldı, korsan şirketler hakkında kara para incelemesi başlattı. Çiftlik Bank ve hakkında suç duyurusunda bulunulan 20 şirketin arkasındaki isimler ve kaçırılan paranın izi sürülüyor.

MASAK toplamda 65 şirketi mali takibe aldı. Bu şirketlerin internet erişimleri engellendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bakanlar Kurulu’nda Çiftlik Bank’ın da aralarında yer aldığı 65 şirketin denetim sürecine ilişkin sunum yaptı. Bakanlar Kurulu’nda Çiftlik Bank’a yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 16 şüpheli ile sistemde işlem yapan 3 firmanın mal varlığına ve sistemden elde edilen paralarına el konulduğu anımsatıldı.

35 ŞİRKET MERCEKTE
Bakan Tüfenkci, yapılan incelemelerde 20 şirkette piramit satış sistemi tespit ettiklerini vurgulayarak ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Tüfenkci, 35 şirket, temsilci nezdinde denetimin sürdüğünü anlattı.