Babalar Günü ? Babalar Günü haziranın kaçında? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Babalar Günü ? Babalar Günü haziranın kaçında?

Bu haber 29 Mayıs 2019 - 22:21 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü duyuru edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü duyuru etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa reis Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil duyuru edilmiştir. 

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü, birçok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan hususi bir gündür. Babalar Günü bu yıl 16 Haziran’a denk gelmektedir.

EN GÜZEL BABALAR GÜNÜ HEDİYELERİ

Alacağınız hediyeyi kişiselleştirerek daha evvel aldığınız hediyelerden farklı bir hale getirebilirsiniz. Örneğin babalar günü için babanıza alacağınız kol düğmesinde isminin kafa harfleri olabilir, kutusunda sizin ona mesajınız yazabilir. Her gün iş yaşamında kullandığı kartvizitliğinin yerine isminin yazılı olduğu bir gümüş kartvizitlik de babalar günü için ülkü bir armağan olabilir.

İlk kere Babalar Günü‘nü kutlayacaklara esprili baskılı bir t-shirt armağan edebilirsiniz. Yeni doğan bebeğe de tekrar aynı tarz bir body ile baba oğul- baba kız bir takım armağan alabilirsiniz. Ya da Babalar Günü‘nde babanızın en sevdiği bir filmin posterine resmiyle bir montaj yaptırtıp ona etkileyici bir armağan alabilirsiniz.

Babalar Günü‘nde babaya en güzel armağan anlamında gizli olacaktır. Babanızla çekilmiş güzel bir fotoğrafınızdan hazırlanacak masa üstü bir pano, ona bütün gün sizi hatırlatacak ve gülümsetecek bir Babalar Günü hediyesi olacaktır.