Avustralyalı Doktora Ceza! Kadınlara Tecavüzü Savunuyordu! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Avustralyalı Doktora Ceza! Kadınlara Tecavüzü Savunuyordu!

Bu haber 08 Haziran 2019 - 22:09 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi.

Avustralya’nın Melbourne kentinde vazife yapan bir  doktorun, sosyal medyadaki uygunsuz yorumları ve “Bazı kadınlar tecavüz edilmeyi  hak ediyor.” ifadeleri dolayısıyla bağlı bulunduğu sıhhat kurulu bünyesindeki  meslek üyeliği süresiz askıya alındı. 

Avustralya Sıhhat Uygulayıcıları Düzenleme Ajansı (AHPRA), sosyal  medyada “Bazı kadınlar tecavüz edilmeyi hak ediyor.” ifadelerini kullanan Dr.  Christopher Kwan Chen Lee’nin, daha evvel 6 hafta süreliğine dondurulan kuruluş  bünyesindeki iş üyeliğinin süresiz askıya alındığını duyurdu.

AHPRA’nın yazılı açıklamasında, “Kurul, bu kararı halkın tıp mesleğine  güvenini korumak için halk yararına almıştır.” ifadeleri kullanıldı.

Yasalar uyarınca AHPRA’nın doktorları meslekten men etme yetkisi  bulunmuyor ancak halk yararı laf konusu olduğunda doktorların üyeliklerini askıya  alma yetkisini elinde bulunduruyor.

Kurulun üyeliklerini askıya aldığı sıhhat çalışanlarının ülkedeki  ilgili kurumlarda iş bulma imkanları aka ölçüde kısıtlanıyor ancak bu kişiler  özel sıhhat kurumlarında çalışmaya devam edebiliyor.

Söz konusu cezaları saha doktorların, mahkemeye başvurarak alınan  kararlar karşısında kendilerini savunma hakkı bulunuyor.

Kamuoyundan tepki çekmişti

Melbourne ve Tazmanya eyaletindeki hastanelerde vazife yapan 31  yaşındaki Dr. Lee, Singapur merkezli sohbet portallarında kadınlara yönelik  aşağılayıcı ve şiddet içerikli yorumların yanı dizi “Bazı kadınlar tecavüz  edilmeyi hak ediyor ve kendini beğenmiş dişi köpekler bu kategoriye giriyor.”  ifadelerini kullandığı ortaya çıkmıştı.

Lee, memleket kamuoyunda tepki toplayan yorumlarından ötürü 17 Nisan’da  Tazmanya Sıhhat Uygulayıcıları Mahkemesinde yargılanmıştı. Hakkında “kadınlara  saygısızlık”, “ırk ayrımcılığı” ve “halka ziyan verme potansiyeli” bulunduğuna  hükmedilen Lee’nin, mesleğe üyeliği 6 hafta süreyle dondurulmuştu.