Avrupa Parlementosu seçimlerine doğru ‘yalan haber’ korkusu.. « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Avrupa Parlementosu seçimlerine doğru ‘yalan haber’ korkusu..

Bu haber 20 Mayıs 2019 - 20:14 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Avrupa Birliği’ne (AB) aza ülkelerde  23-26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri yaklaşırken, Birlik,  yakın zamanda mücadeleyi artırdığı yalan haberin seçimlere mümkün etkilerinden  endişe duyuyor. 

Dünya genelinde Hindistan’dan sonra ikinci aka demokratik seçimler  olan AP seçimleri, bütün aza ülkelerde ayrı ayrı yapılıyor. Üye ülkelerin yalan  haberle milli mücadele kapasitelerinin farklılık göstermesi, AP seçimlerine bu  unsurun damga vurma ihtimalini de beraberinde getiriyor.

AB’nin yakın zamanda sosyal medya devlerine uyguladığı baskı ve kendi  düzenlemeleri yoluyla yalan haberle mücadeleyi artırdığı görülüyor. AB tarafından  geç idrak edilmiş bir tehdit olarak değerlendirilen yalan haberle laf konusu  mücadelenin yeterli olup olamayacağı ise bir soru işareti olmaya devam ediyor.

Yalan haber

Yalan haber, kasıtlı bir şekilde gerçek dışı bilgiler kullanarak ve  güvenilir kaynak görüntüsü vererek insanların görüşlerini etkilemeyi amaçlayan  haberler ve raporlar olarak tanımlanıyor.

Genellikle bir siyasi gündeme hizmet eden ve karmaşıklık yaratmayı  amaçlayan yalan havadis, bilgi, salık esasen yeni bir kavram olmasa da bilhassa 21’inci  yüzyıldaki teknolojik gelişmeler ve sosyal medyanın kolaylaştırıcı etkisiyle  giderek daha aka bir tehdit haline gelmiş durumda.

Halihazırda yaygın olarak kullanılan Facebook, Twitter ve Google gibi  sosyal medya mecraları, yalan haberin hızlı bir şekilde ve daha geniş kitlelere  yayılmasına olanak sağlıyor.

Yalan haberin ABD’deki 2016 başkanlık seçimleri ve İngiltere’deki  Brexit referandumunda oynadığı rolün, AB açısından tehdidin boyutunu algılama  bağlamında etkili olduğu değerlendiriliyor.

AB ne yapıyor?

AB yalan haberle mücadele etmek için birkaç farklı adımı beraber  yürütüyor. AB’nin mücadelesinin esas ayaklarından birini Facebook, Twitter ve  Google gibi sosyal medya platformlarına uygulanan baskı ve çağrılar oluşturuyor.

AB, devamlı olarak bu dijital platformlara reklam yerleştirme, siyasi  reklamlar ve düzmece hesapların belirlenmesi alanında çalışmalarını artırması ve  atılan adımları Birlik yetkilileriyle paylaşması gerektiği yönünde davet yapıyor.

Bu çerçevede adım atan Facebook geçen ay bir “yalan havadis, bilgi, salık odası”  kurarak mücadeleyi artıracağını bildirirken, Google ve Twitter gibi platformlar  da AB’ye aylık rapor vereceğini duyurdu.

AB’nin aynı zamanda akademisyenler, sivil cemiyet örgütleri ve basın  yayın organlarının temsilcilerinden oluşan ve yalan havadis, bilgi, salık ile yanlış  bilgilendirmeye ilişkin araştırma yürüten bir uzman grubu da bulunuyor.

Yalan havadis, bilgi, salık tespit eden ve doğru bilgiyi yayımlayan kuruluşlara da fon  sağlayan AB, öbür taraftan da aza memleket vatandaşlarını yalan habere karşı  bilgilendirme kampanyaları yürütüyor.

Kim yapıyor?

AP, Avrupa’daki esas yalan havadis, bilgi, salık kaynağı olarak Rusya’yı işaret  ediyor. Konuya ilişkin açıklanan AP raporunda şu ifadelere yer veriliyor:

“Kremlin yalan havadis, bilgi, salık kampanyasını hem Ukrayna’ya karşı hem de Batı’ya  karşı sürdürüyor. Kremlin yanlısı yalan havadis, bilgi, salık kampanyaları, dağılmanın eşiğinde  olan, ahlaki değerlerini yitirmiş bir AB resmi çizmeye çalışırken, bir yandan da  Batı toplumları arasındaki bölünmüşlüklerden istifade etmeye çalışıyor.”

Merkezi ABD’de bulunan siber savunma şirketi SafeGuard Cyber da  Rusya’nın Avrupa’da yalan havadis, bilgi, salık yayma konusunda etkin olduğunu savunuyor. Şirket,  açıkladığı bir raporda, AP seçimleri öncesinde AB vatandaşlarının yarısının Rus  aktörler tarafından sosyal medyada yayılan farklı yalan haberlere maruz kaldığını  belirtiyor.

Moskova yönetimi ise bütün bu iddiaları reddediyor.

Yalan havadis, bilgi, salık aynı zamanda kıtada giderek zor kazanan aşırı sağcı ve  popülist partiler tarafından sıklıkla kullanılan bir vasıta olarak dikkati çekiyor.

Aşırı sağcı partiler ve siyasetçilerin, bilhassa AB toplumunun  hassasiyet gösterdiği göçmenler ve terör saldırıları gibi konularda sıklıkla  yalan habere başvurduğu görülüyor.

AP seçimlerine doğru yalan havadis, bilgi, salık örnekleri

SafeGuard Cyber şirketi, İngiltere’nin zorlu geçen AB’den ayrılma  sürecinde Rusya kaynaklı hesapların toplumdaki bölünmüşlüğü derinleştirmek için  Brexit yanlısı ve karşıtı mesajları yaygınlaştırdığını duyurdu.

Diğer yandan, geçen ay Paris’teki Notre Dame Katedrali’nde çıkan  yangına ilişkin Rus yayın organlarının iddiaları da dikkati çekti. Henüz yangının  neden çıktığına dair bir resmi izah bulunmazken, bazı Rus basın organları  yangını “İslamcı militanların” çıkardığı haberlerini yaymaya başladı.

19 farklı basın organının beraber yürüttüğü “FactCheckEU” adlı havadis, bilgi, salık  doğruluma örgütüne göre ise AP seçimlerine doğru İslam ve göçmenler konusunda  yalan havadis, bilgi, salık paylaşımları artmaya başladı.

Bu çerçevede AB Komisyonu Başkanlığına namzet olan  Frans Timmermans’ın  Avrupa’ya Müslüman erkeklerin göçünü kolaylaştıracağı yönünde yalan haberler  sosyal medya mecralarında yaygın olarak paylaşıldı.

Öte yandan, Almanya’daki aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD)  Partisi üyesi Martin Sichert, “İslam’ın eleştirilmesi yasak” paylaşımıyla Avrupa  İnsan Hakları Mahkemesinin İslam’ın korunmasını anlatım özgürlüğünden daha çok  önemsediğine ilişkin yanlış bilgi yaydı.

Yine AfD, Facebook sayfasından paylaştığı “1,4 milyon göçmen Almanya  biletlerini bekliyor” başlıklı yalan haberle AP seçimlerine doğru göçmenler  üzerinden propaganda yapmaya çalıştı.