Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Önemli Açıklamalar « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde Önemli Açıklamalar

Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde kurlar hakkında birçok önemli açıklamalar yapıldı. Başbakan Yıldırım kurdaki damgalanmanın geçici olduğunu açıkladı.

Bu haber 11 Nisan 2018 - 20:23 'de eklendi ve 17 kez görüntülendi.

Başbakan Binali Yıldırım, Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katıldı.

Yıldırım’ın konuşmasından satır başları şöyle; Türkiye’nin emparyel hedefleri hiç olmadı bundan sonra da olmaz. Gittiği yere iyilik, dostluk ve barış için gider.

Avrasya coğrafyası her zaman risklerin ortasında olan bir coğrafyadır.

Suriye’de iç savaş, Irak’ta keza aynı. Filistin İsrail meselesi… Balkanlarda her an istikrarın bozulmasına yönelik riskler, kuzeyde Kırım meselesi… İran Suudi Arabistan, Katar Körfez ülkeleri… Tüm dünyanın olayları Avrasya coğrafyasında oluyor. Ortasında da Türkiye var. Bir yandan Avrupa bir yandan da Asya’ya uzlaştıran görevi var. Terörle mücadelede bu görevi yapıyoruz.

KUR AÇIKLAMASI

Gelişmelerle ilgili olduğunu biliyoruz. Göstergeler bu durumu doğrulamıyor. Bu ayrışma tamamen küresel şartlardan ve bölgemizdeki jeopolitik risklerin etkisinde oluyor.

Bunların getirdiği geçici dalgalanmalardır. Etkileri sınırlı olacak. Gereken tedbirler alınacak. Merkez Bankası gerektiği zaman gerekli tedbirleri almıştır bundan sonra da alır. Enflasyonu kontrol altına alma da hükümetin görevi.

Bunları neden anlattım? Bazı kafa karışıklığı yapmaya çalışanlar var, bunlar duysun diye. Vatandaşımız bunlara itibar etmesin diye açıklama ihtiyacı duydum. İstikrarın devamı herkesin menfaatine. Herkes için büyük bir risktir. Sadece yatırımcı için değil. Hiçbir hedefi olmayan insanlar için bile bilinmezlik can sıkıcı bir şeydir. Onun için öngörülebilirliği artıracak tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz.

Türkiye, turizmde de ilerliyor. Yüzde 50’nin üzerinde rezervasyon artışı var. Turist sayısında da 38 milyon civarına gelmesi bekleniyor. Bu 2015 öncesinin seviyesi. Bir ara darbede azaldı, düştü. Sonra tekrar toparladı. Bu da şunu gösteriyor, daha çok gelmek istiyorlarsa aslında güvenlik problemi yok.

Aynı şekilde Türkiye’nin 2023’e kadar önünde ne yapacak, yapmayacak hepsini belirledik. Bunları yaparken cömertliğimizi de ihmal etmiyoruz. Dış yardımlar bakımından dünyanın en cömert ülkesi Türkiye.

Avrasya coğrafyası için ortaya çok güzel kararlar çıkacak. Yurtiçi ve yurtdışından toplantıya teşrif eden tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum.