AŞÇI OLMAK İSTİYORUM DİYENLER NE YAPMALI? « Haberkulis.org

SON DAKİKA

AŞÇI OLMAK İSTİYORUM DİYENLER NE YAPMALI?

Bu haber 12 Nisan 2018 - 18:02 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

 

Aşçı Kimdir?

Yemekleri lezzetli ve yenebilir kıvama getiren, yemeklerin pişirme, dondurma, hazırlanma, sosların ortaya çıkarılması ve hazırlanması gibi süreçleri yöneten ustalara aşçı denir. Aşçıların yaptığı mesleğin ismi aşçılıktır ve dünya üzerinde kabul gören en eski ve en saygın mesleklerin başında gelir. Aşçılar insanların karnını doyururken yemeklere lezzet verici yöntemler de deneyerek yemek kültürüne katkı yaparlar. Aşçılık bir sanattır ve aynı zamanda bir bilim dalıdır. Aşçı olmak isteyen kişilerin her şeyden önce bu mesleğe, mutfağa, besinlere ve yemeklere ilgi duyması gerekir. Eğer siz de aşçı olmak istiyorum diyenlerdenseniz bu yazımız tam size göre. Aşçı olmak için her şeyden önce iyi bir koku ve tat alma duyusu, ruh ve beden sağlığı, hijyen gerekirken yaratıcılık ve yetenek de son derece önemlidir.

Nasıl Aşçı Olunur?

Ülkemizde aşçı olabilmek için aşçılık eğitimi alınmalıdır. Bu eğitimleri tamamen profesyonel mutfak akademileri tarafından alabilirsiniz. Sadece üniversitelerde verilmeyen aşçılık eğitimi özel sektördeki özel kurumlar tarafından son derece nitelikli bir biçimde verilmeye devam ediyor. Amatör anlamda aşçı olmak isteyenler, çevresindekileri yaptıkları yemekleriyle şaşırtmak ve mutlu etmek isteyen meraklılara yönelik 2 ay süren hobi aşçılığı eğitimi bulunur. Profesyonel aşçılığa adım atmak ve meslek olarak yapmak isteyenler için 8 ay süren stajlı bir profesyonel temel aşçılık eğitimi mevcut. Eğer dilerseniz bu eğitimi stajsız olarak da alabilirsiniz. Stajlı ve stajsız eğitim arasında zaman ve ücret farkı vardır. Stajsız eğitim 4 ay sürerken stajlı eğitim 8 ay sürer. Daha ileri seviyeler için ise farklı eğitim programları bulunur. Siz kendinize hangisi uygunsa o eğitimi alarak aşçılık kariyerinize başlayabilirsiniz.

Aşçılık İçin Seçeceğiniz Okul Neresi?

Aşçı olmak istiyorum diyenler için tavsiye edebileceğimiz en iyi kurum, Chef’s Table adındaki mutfak akademisi olacaktır. En saygın eğitmenlerle size bire bir olarak verilecek bu eğitimler sayesinde aşçılık kariyerinize sağlam bir başlangıç yapabileceksiniz. Eğitim detayları, kurum avantajları, yurt dışı ve yurt içindeki maaşlı staj ve diğer çalışma olanakları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın: https://chefstable.com.tr/profesyonel-egitimler/Profesyonel-Ascilik.html