banner61

Hemşirelik sınıfı öğrencileri meme kanserine dikkat çekti

banner62

Meme Kanseri Farkındalık Ayı Kapsamında Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencileri, Öğrenci Hemşireler Derneği Üyeleri Ve Kumluca İlçe Sağlık Müdürlüğü Personelinin De İş Birliği İle Meme Kanseri Farkındalık Etkinliği Düzenlendi

Hemşirelik sınıfı öğrencileri meme kanserine dikkat çekti
banner63

Meme Kanseri Farkındalık ayı kapsamında Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğrencileri, Öğrenci Hemşireler Derneği Üyeleri ve Kumluca İlçe Sağlık Müdürlüğü personelinin de iş birliği ile Meme Kanseri Farkındalık etkinliği düzenlendi

Hemşirelik Bölümü öğrencileri okulda ve yurtlarda akranlarını, Cumhuriyet Meydanı’nda da açtıkları stand ile vatandaşları bilgilendirdi. Öğrenciler meme kanserinin nedenleri, belirtileri, korunma ve erken teşhis yöntemleri konusunda bilgilerini paylaştı ve meme kanseri riski bulunan kadınları aile hekimlerine yönlendirdi. Etkinliğin yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Gamze Teskereci erken teşhiste en önemli faktörün meme kanseri konusunda toplumun bilinçlendirilmesi olduğunu vurguladı.

Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selma Öncel ise meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi olduğunu belirtti. Meme kanserinde erken teşhis için kadınlara düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapmalarını, sağlık personeline meme muayenesi yaptırmalarını ve mamografi çektirmelerini önerdi. 20 yaş üstü kadınların ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi yapması ve iki yılda bir kez doktora meme muayenesi yaptırması gerektiğine dikkat çekti, 40-69 yaş arası kadınların iki yılda bir kez mamografi çektirmelerini önerdi.

Öğrenciler topluma meme kanseri ile ilgili bilgilendirme mesajlarının yer aldığı broşürler dağıttı ve meme kanseri farkındalık göstergesi olarak pembe kurdele taktı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner78

banner48

banner50

banner52

banner46

banner77

banner47

banner49

banner51

banner45