Amerikadan Türkiye’ye Yönelik Skandal Karar! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Amerikadan Türkiye’ye Yönelik Skandal Karar!

Bu haber 08 Haziran 2019 - 22:06 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

Pentagon yetkilileri ilk kez Amerikan Foreign Policy Dergisi tarafından haberleştirilen mektubu AA muhabirine teyit etti ancak gün içinde konuyla ilgili bir brifing yapılacağı gerekçesiyle mektubun içeriğine dair yorum yapmaktan kaçındı.

Türk pilotların eğitimleri durdurulacak

Mektuptaki mühim detaylardan biri Türk pilotlarının eğitimlerinin 31 Temmuz itibariyle sonlandırılması olduğu belirtiliyor.

Arizona eyaletindeki Luke Hava Üssü ile Florida eyaletindeki Eglin   Hava Üssünde eğitimleri devam eden 42 Türk Hava Kuvvetleri personelinin eğitimleri sonlandırılırken, personelin 31 Temmuz itibariyle üslerden ayrılmasının isteneceği anlatım ediliyor.

Ayrıca, F-35 eğitimi için kasım ayına kadar ABD’ye gelmesi beklenen 34  Hava Kuvvetleri personelinin de seyahatlerinin iptal edileceğinden bahsediliyor.

Türk yetkilileri F-35 program toplantılarına alınmayacak

Bunların yanı sıra, mektupta Türk yetkililerinin F-35 program ofisine  girişinin de 31 Temmuz itibariyle engelleneceğinin anlatım edildiği belirtiliyor.

Mektupta, ayrıca 12 Haziran’da F-35 ile ilgili yapılacak üst düzey  toplantıya Türk yöneticilerin çağrı edilmeyeceğinin değerlendirildiği anlatım  ediliyor.

Türk şirketlerine de parça üretimi konusunda sipariş verilmeyeceği  kaydedilen mektupta, Türk şirketlerinin var işlerinin alternatif kaynaklara  kaydırılacağına dikkat çekildiği belirtiliyor.

Türkiye’nin S-400 alımından vazgeçmesi durumunda ise bu adımların art  alınacağına vurgu yapılıyor.

Türkiye, 2002’de üretim ortağı olduğu F-35 Müşterek Taarruz Uçağıdan  100 tane almayı planlıyor.

Şu ana kadar 4 F-35 uçağının mülkiyeti Türkiye’ye verilmişti. Ayrıca  bu uçakların uçuş eğitimleri ABD’de devam ediyor.

MSB’DEN ‘MEKTUP’ AÇIKLAMASI

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın, Milli  Savunma Bakanı Hulusi Akar’a iki memleket arasındaki savunma ve emniyet konularını  kapsayan bir name gönderdiği bildirildi. 

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ABD Savunma Bakan  Vekili Shanahan, Milli Savunma Bakanı Akar’a bir name gönderdi.

Shanahan, iki memleket arasındaki savunma ve emniyet konularını kapsayan  mektubunda, var sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı emniyet  iş birliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklentisini  dile getirdi, görüşmelere devam edilmesinin önemini anlatım etti.