Amerika Birleşik Devletleri Müşterek Harekat Merkezi’nden memnun « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Amerika Birleşik Devletleri Müşterek Harekat Merkezi’nden memnun

Bu haber 10 Ağustos 2019 - 15:18 'de eklendi ve 56 kez görüntülendi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, ABD ile Türkiye’nin “Müşterek Harekat Merkezi” kurulması konusunda mutabakata varmasından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Bakanlıkta düzenlenen basın brifinginde konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ortagus, sürecin kademeli olarak hayata geçirileceğini açıkladı.

Ortagus, ABD ve Türkiye tarafından Suriye’nin kuzeyinde güvenli bir bölge kurulması kapsamında yapılan ortak açıklamalardan memnun olduklarını aktararak, şöyle devam etti:

“Gerekli adımları atmaya hazırlanıyoruz”

Ankara’da bu hafta yapılan askeri görüşmelerde, Suriye’nin kuzeydoğusunda NATO müttefikimiz Türkiye’nin, meşru güvenlik endişelerine cevap verecek, sürdürülebilir bir güvenlik mekanizmasının kurulmasına yönelik ilerleme sağlandı. Bu bağlamda planlama ve uygulamaya devam edebilmek için Türkiye’de bir ‘ABD-Türkiye Müşterek Harekat Merkezi’ kurmayı amaçlıyoruz.” Güvenlik mekanizmasının kademeli olarak hayata geçeceğinin altını çizen Ortagus, ABD yönetiminin gerekli adımları en kısa sürede atmaya hazırlandığını ve bu süreç kapsamında Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bölgeye yönelik, ABD askeri yetkilileriyle Milli Savunma Bakanlığında 5-7 Ağustos’ta görüşmeler gerçekleştirilmişti.

Görüşmelerde, Türkiye’nin güvenlik endişelerini giderecek ilk aşamada alınacak tedbirlerin bir an önce uygulanması, bu çerçevede güvenli bölge tesisinin ABD ile koordine ve yönetimi için Türkiye’de Müşterek Harekat Merkezinin en kısa zamanda kurulması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Türk ve ABD askeri yetkililerince, güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konusunda da anlaşmaya varılmıştı.