Altın Kadar Değerli Bir Yağ: Zeytinyağı « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Altın Kadar Değerli Bir Yağ: Zeytinyağı

Bu haber 20 Mart 2018 - 18:05 'de eklendi ve 4 kez görüntülendi.

Türkiye temsilcisi Dr. Şengül Kocaağaç, Kolesterol kontrolünden Hücre yenilenmesine, ® metabolik denge kemik gelişiminden kanser riskinin azaltılmasına Kadar birçok Açıdan faydası Olan zeytinyağını ele aliyor ettik altın Kadar değerli Bir besin Olan zeytinyağının, sağlığın anahtarı oldugunu vurguluyor.

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden sıkılarak, hicbir Kimyasal Işlem görmeden, Katkı maddesi eklenmeden Elde edilen, Oda sıcaklığında Sıvı Olarak tüketilebilen yeşilimsi, sarımtırak renkte, Sıvı Bir yağdır ettik doymamış Yağ asitleri sınıfına girmektedir. Oda ısısında Sıvı haldedir. Vücut için Gerekli Olan tekli doymamış Yağ asitleri tr çok zeytinyağında ettik kolza tohumu yağında bulunur.

Zeytinyağı, Yüksek Oranda oleik asit İçerir. Oleik asit, temel Yağ asidi Değildir ettik öncüsüdür Omega-9’un. Vücudumuz, SınırlıSorumlu miktarda da olsa Temel Yağ asitlerini kendisi üretebilir. Oleik Asit, temel Yağ asitlerinin emilimini arttırdığı gibi, Hücre zarlarının Akışkan, Yumuşak ettik istikrarlı kalmasını da Sağlar.

Oleik asit, zeytinde, rafine edilmemiş ham zeytinyağında, avokado, badem, yer fıstığı, susam yağı, antep fıstığı, fındık, fındık yağı, Kanola yağı keten tohumu yağında bulunmaktadır ettik. Kalp krizi ettik damar sertliği riskini azalttığı gibi, kanserden Korunmaya da Yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağında Bulunan tokoferol (E vitamini) yağı imkb antioksidan özelliktedir, ciltteki nem kaybını Engeller, cildi yumuşatır pürüzsüzleştirir ettik.

En zengin K vitamini Kaynakları yeşil yapraklı sebzelerdir ama zeytinyağı gibi bitkisel yağlar da Ikinci derecedeki önemli Diğer kaynaklardır.

Zeytinyağında Cardio ZAMANDA kalsiyumun tutulmasına katkıda Bulunan Bir vitamini, D vitamini, az miktarda da fitoserol maddesi bulunur. SAĞMANLIGİL kemik gelisimini Sağlar ettik bakır AYRICA zeytinyağında Bulunan Kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, demir,.

Sağlığın Anahtarı

Zeytinyağı Kolesterol içermez. Aksine, kandaki Kolesterol seviyesini düşürür. Kötü huylu kolesterolü düşürürken iyi huylu kolesterole dokunmaz. Halbuki Diğer bitkisel yemeklik sıvıyağlar kötü huylu kolesterolle Birlikte iyi huylu kolesterolü de düşürür.

Zeytinyağı kalp ettik damar sağlığını Korur, bağırsaklar Tarafından tr iyi emilen Yağ oldugu icin, bağırsaklardaki Geçişi düzenler, kabızlığı önler. Oda sıcaklığında tüketildiğinde mide asidini azaltır; gastrit ettik ülsere Karşı koruyucu Etkisi Vardır.

Antioksidan maddeler içerdiğinden Dolayi Diğer yağlara Göre daha YÜKSEK sıcaklığa dayanıklıdır bu Yüzden kızartmalar Için de Kullanılabilir. Kızartmalar Için Gereken ISI 140-180 C’dir. Sızma zeytinyağında bu işi 220-230 C’ye Kadar ulaşabilmektedir. AYRICA, safra üretimini arttırıcı Özelliği olduğundan Dolayi sindirimi de kolaydır. Kemiklerin, dişlerin gelişmesini ettik yenilenmesini Sağlar dokuların ettik Hücre. Bebek Bekleyen ettik emziren anneler Için ıyı bır besin kaynağıdır.

Yaşamın ilk yıllarında beynin Sağlıklı bir sekilde gelişebilmesi beslenmeyle Dogrudan bağlantılıdır. Çocuk beslenmesinde yağlar yaşamsal Bir rol Oynar. Günde birkaç, damla zeytinyağı bebeğin gelişimine Büyük Katkı Sağlar. Zeytinyağı bu Açıdan da Vazgeçilmez Bir besindir. İçerdiği lineoleik asit yüzdesi NEDENİYLE anne sütüne benzeyen zeytinyağı, inek sütüne karıştırıldığında anne sütüne Yakın Manzara Bir Değer Elde edilir. Kemik gelişimine Olan Katkısı Sayesinde Çocukların raşitizmden korunmasına da Yardımcı olur.

Zeytinyağının icinde Bulunan Oleiprine Adlı madde Sayesinde Hücreler yenilenerek kansere Karşı korunur. Bugün dünyanın, en iyi kanser ilacı köpekbalığı kıkırdağıdır. Köpekbalığından çıkan sgualene madde Adli Sızma zeytinyağında bol miktarda bulunur. 100 cl göster günde. zeytinyağı tüketimiyle, köpekbalığı kıkırdağından Elde edilebilecek Oranda sgualene alınmış olur.