Anasayfa / Son Dakika / Altın Fiyatları

Altın Fiyatları

 

Türk toplum kültürümüz gereği altın ile çok yakın ilişkiler kurmuş durumdayız. Bir düğün olur yarım altın alınır gidilir veya bir çocuk doğar çeyrek altın takılır. Kızımız evlenir burma bilezik takarız veya daha da ileri gider bir altın zincir takarız. En yakın akrabalarımız, arkadaşlarımız böyle etkinliklerde hep altın takarak aslında hem destek olurlar hem de bizlere ne kadar değer verdiklerini gösterirler. Altın fiyatları da gün geçtikçe yükseliyor ve halk özellikle yaz sezonlarında bu fiyatları yakından takip ediyor. Peki altın fiyatları neye göre yükseliyor? Yükselmesini sağlayan etkenler nelerdir? Bunları maddeler halinde inceleyelim.

Döviz Kurunun Altın Fiyatlarına Etkisi

Döviz kuru altın fiyatlarının hesaplanmasına direkt olarak etki ettiği için altın fiyatlarının düşüşünü de yükselişini de sağlayabilir. Ülkemizde 2018 yılı ile beraber doların adeta depar atması sonucunda altın fiyatları da onunla aynı doğrultuda rekorlar kırmaya başladı. Altının fiyatını belirleyen ONS değeri tüm dünyada dolar üzerinden hesaplanmaktadır ve bu noktada doların lira karşısındaki değeri altın fiyatları belirleyici olmaktadır.

Talep

Altın veya herhangi bir ürüne eğer çok fazla talep vasa, bu ürünün piyasadaki miktarı azalır. Bu azalma da beraberinde altın fiyatlarının yükselmesi durumunu getirir. Özellikle kriz zamanlarında yatırımcı altını her zaman güvenli bir liman olarak gördüğü için altın stoklar, bu da doğal olarak fiyatların tavan yapmasına neden olur.

İşçilik Maliyetleri

Bu saf altından ziyade ziynet eşyaları için geçerlidir. Eğer enflasyon ile beraber işçilik maliyetleri de artarsa, bu tip takıların fiyatlarında da artış yaşanacaktır. Bir ziynet eşyasının değeri belirlenirken altının saf değeri, işleme esnasında kaybolan altın miktarı ve işlemeyi yapan ustanın o işe ayırdığı zaman hesaba katılmaktadır.

Hakkında vadi

Check Also

Ünal: İmamoğlu devam eden hukuki süreçten neden rahatsız?

SON DAKİKA HABERİ: AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal, “İmamoğlu, devam eden hukuki süreçten sebep …

Bir cevap yazın