Alman Yatırım Ajanları Türkiye’de « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Alman Yatırım Ajanları Türkiye’de

Alamanya’dan ülkemize gelip Türk yatırımcılara Mecklenburg Vorpommern eyaletinden ve eyaletin yatırıma elverişliliğinden bahsettiler.

Bu haber 11 Nisan 2018 - 21:30 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi.

Almanya’nın Mecklenburg Vorpommern eyaleti, Bursalı iş adamlarına tanıtıldı. DOSABSİAD tarafından organize edilen toplantıya Almanya Ekonomi, Çalışma ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Stefan Rudolph ile Mecklenburg Vorpommern eyaletinde ticari faaliyetlerde bulunan Türk iş adamları ve yatırım uzmanları katıldı. Türkiye ve Mecklenburg Vorpommern eyaleti arasındaki ticari ilişkilerin görüşüldüğü toplantıda, Türk girişimcilere bölgedeki ticari avantajlar anlatıldı.

Toplantıda konuşan DOSABSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztürk, Türkiye ile Almanya arasındaki dış ticaret hacminin 35 milyon dolar düzeyinde olduğunu söyledi. Almanya’nın Türkiye’nin dış ticaretindeki en önemli partner olduğuna dikkat çeken Öztürk,”Bu yılın ilk 2 ayı itibariyle hem ihracatta hem ithalatta Almanya ilk sırada yer almaktadır. Almanya 3,5 milyonu aşan vatandaşımıza ev sahipliği yapmanın yanında Türk ihracatının da en büyük pazarı konumundadır. Türkiye ihracatında Almanya’nın payı yüzde 9,8 olurken, Almanya Türkiye ithalatında yüzde 10,8 pay aldı. Almanya ile Türkiye arasındaki tarihi siyasi, sosyal, kültürel ilişkilerin tamamı iki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarına da olumlu bir şekilde yansıdı. İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin toplamı 35 milyon dolar düzeyindedir” dedi.

TÜRK GİRİŞİMCİLERE YÜZDE 50’LİK MALİYET DESTEĞİ

Toplantıda Bursalı iş adamlarına Mecklenburg Vorpommern eyaletini tanıtan Almanya Ekonomi, Çalışma ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Stefan Rudolph ise, Türk girişimciler tarafından bölgede yapılan yatırımlara yüzde 50 oranında maliyet desteği verdiklerini belirtti. Bir sene önce geldiği Bursa’da çok şeyin değiştiğini gözlemlediğini anlatan Rudolph, “İstanbul’dan Bursa’ya gelirken alt yapı inanılmaz gelişim göstermiş. Köprüleriniz, yollarınız inanılmaz. Demek ki Türkiye’de çok zeki mühendisler var. Bu kadar kısa zamanda bu eserler yapılmış” dedi.

Almanya ve Türkiye’yi nüfus yoğunluğu bakımından da karşılaştıran Rudolph, “Almanya’da metrekare başına 267 kişi düşüyor. Nüfus yoğunluğundan dolayı alt yapı olarak zorluklar var, sizin burada başarılı örnekleriniz var. Benim eyaletimde bu sayı 69. Bizim ülkemizde yatırım yaparsanız elverişli alanlar bulacaksınız” diye konuştu.