Akit TV sunucusu Ahmet Keser’e 1 yıl 3 ay hapis « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Akit TV sunucusu Ahmet Keser’e 1 yıl 3 ay hapis

Bu haber 08 Mayıs 2019 - 21:51 'de eklendi ve 22 kez görüntülendi.

Akit TV’de yayınlanan “Gün Başlıyor” programında kullandığı ifadeler nedeniyle “basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan yargılanan Ahmet Keser’e, 1 sene 3 ay hapis cezası verildi. Sanık Keser’in cezası ertelenmedi.İlişkili Haberler

  • Akit TV sunucusu Ahmet Keser istifa etti
  • Akit TV sunucusu Keser hakkında zorla getirme kararı
  • Akit TV sunucusu Ahmet Keser için istenen ceza
  • Mahir Ünal: Akit TV sunucusu hakkında soruşturma açıldı

Akit TV’de yayınlanan “Gün Başlıyor” programında kullandığı ifadeler nedeniyle yargılanan sunucu Ahmet Keser, 1 sene 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Küçükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ahmet Keser’in avukatı katıldı.

Sanık avukatı, müvekkilinin davaya mevzu, bahis sözlerinin atılı suçun unsurlarını oluşturmadığını belirtti. Müvekkilinin sözlerinin şiddete davet olmadığını, aksine sivillerin öldürüldüğüne ilişkin bir yalanın mantıksızlığı ve haksızlığını ortaya koyduğunu savunan sanık avukatı, ceza kanunun aradığı aleni ve yakın tehlike şartının oluşmadığını dile getirdi.

Toplumsal gruplara yönelik tahrikin laf konusu olmadığını belirten sanık avukatı, şunları kaydetti:

“Aradan geçen bunca zaman, müvekkilin kastının kin ve düşmanlığa tahrik olmadığının diri şahididir. Toplum içinde, bu sözler nedeniyle endişe duyan kesim olmadığı gibi şiddeti çağrıştıran herhangi bir eyleme de rastlanmamıştır. Müvekkilin eyleminin, fikir ve anlatım özgürlüğü kapsamında kaldığı mütalaa olunarak beraatine karar verilmesini talep ediyoruz.”

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Keser’i “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 1 sene hapis cezasına çarptırdı. Suç basın yoluyla işlediği gerekçesiyle cezayı yarı orada arttırarak 1 sene 6 ay hapse çıkaran mahkeme, duruşmalara katılmasını lehe hüküm sayarak sanığın cezasını 1 sene 3 aya düşürdü. Sanık Keser’in cezası ertelenmedi.

İDDİANAMEDEN

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Ahmet Keser’in Akit TV’de yayınlanan “Gün Başlıyor” programında kullandığı ifadeleri üzerine, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı ile eski CHP Milletvekili Eren Erdem’in suç duyurusunda bulunduğu belirtiliyordu.

Sanığın ifadelerinin kamu arasında kin ve nefret oluşmasına sebebiyet verebileceği ve halkı galeyana getirebileceği aktarılan iddianamede, laf konusu programda sarf edilen sözlerle fikir açıklama, bilgi verme ve eleştiri sınırlarının aşıldığı vurgulanıyordu.

İddianamede, bu kapsamda şüpheli Keser’in “basın yoluyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.