AK Parti Sözcüsü Çelik’ten dünyaya Netanyahu çağrısı « Haberkulis.org

SON DAKİKA

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten dünyaya Netanyahu çağrısı

Bu haber 08 Nisan 2019 - 13:32 'de eklendi ve 14 kez görüntülendi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Netanyahu’nun Batı Şeria’ya yönelik açıklamalarını değerlendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs ve Golan kararlarından cesaret ve surat bulan Netanyahu’nun, Ortadoğu’da sulh ve istikrarı pervasızca tehlikeye atmayı sürdürdüğünü ve provokasyon yapmaya devam ettiğini belirten Çelik, paylaşımında şu görüşlere yer verdi:

“Netanyahu, son olarak seçimleri kazanması halinde Batı Şeria’da bulunan yerleşimleri ilhak edeceğini duyuru etmiştir. Bu beyan, açıkça BM Emniyet Konseyi kararlarını ve uluslararası hukuku hiçe saymaktadır. Hukuku çiğneme aşamasından tamamen yok etme aşamasına geçmeye çalışıyor. Netanyahu’yu kuşatan bu nefret dilini herkes kınamalıdır. Netanyahu, uluslararası topluma ve hukuka açıkça saldırıyor. Saldırmadığı paha ve hukuk ilkesi kalmadı. Uluslararası cemiyet kendi değerlerini, Netanyahu’nun saldırganlığına karşı kuvvetli bir şekilde korumalıdır.”

“Netanyahu’nun temsil ettiği işgalcilik…”

Çelik, işgalciliği teşvik edenlerin bunun sonuçlarını iyi düşünmeleri gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Ortadoğu başta olmak üzere, bütün dünyanın tam bir kaosa sürüklenmesidir bunun sonu. Netanyahu’nun temsil ettiği işgalcilik, uluslararası hukuk ve emniyet için en esas tehdittir. Uluslararası toplumun, Netanyahu’nun çılgınlığına bir dur deme vakti gelmiştir ve geçmektedir. Netanyahu’nun tutumu, ‘uluslararası toplum’un tanımını oluşturan bütün değerlere karşı aleni bir saldırıdır.”