AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz: AK Parti lehine oy 13 bin 969’dur « Haberkulis.org

SON DAKİKA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz: AK Parti lehine oy 13 bin 969’dur

Bu haber 08 Nisan 2019 - 13:38 'de eklendi ve 18 kez görüntülendi.

Yavuz, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın  toplantısında, şu anda İstanbul’un dört ilçesinde ilçe seçim kurulu kararları  sonucu oyların tamamının sayıldığını söyledi. Bu ilçelerin Çatalca, Silivri,  Maltepe ve Çekmeköy olduğunu aktaran Yavuz, Kartal ve Ataşehir’de ise 2. ilçe  seçim kurullarında oyların tamamının sayıldığını belirtti.

Ali İhsan Yavuz, “Kalan 33 ilçede sadece geçersiz oyların sayımı var  ancak İl Seçim Kurulu kararı gereğince, maddi eksiklikler varsa torbada, o  durumda da torbanın tamamının sayımı yoluna gidiliyor.” ifadesini kullandı.

Şu anda işleyen bir yargı süreci bulunduğunu hatırlatan Yavuz, bütün  partilerin yasal haklarını kullandığını ve sürecin son radde şeffaf şekilde  ilerlediğini dile getirdi.

Yavuz, “Seçim günü 31 bin sandığın hepsinde sandık kurulu vardı ve  hepsini ayrı ayrı kişiler sayıyordu. Oysa  şimdi bu işi sandık kurulları değil,  seçim kurulları yapıyor. Örneğin, her seçim kurulunun farklı sandığı var. 700-800  sandığı bir kurul saydığı için uzuyor. Ayrıca YSK kararıyla her partinin  temsilcisi de bulunuyor. Kurulla sınırlı olunca ve sandık sayısı çok olduğu  için süre böyle uzuyor.” diye konuştu.

“Göreceksiniz çok daha farklı rakamlara ulaşmış olacağız”

Kendilerinin ilk günden bu yana birtakım hata, suistimal ve  usulsüzlüklerin olduğundan bahsettiğini anımsatan Yavuz, “Süreç bizi haklı  çıkarmaya devam ediyor, hatta CHP bile artık kabul etmiş gibi gözüküyor. Her şey  kamuoyunun karşısında cereyan ediyor. ‘Bu 29 bin ayrım hiç kapanmaz’ denirken,  şimdi ‘elbette yanlışlıklar var ama biz tekrar de şu kadar oyla kazanırız’a geldi.  Demek ki artık birtakım hataların, suistimallerin, usulsüzlüklerin olduğunu  CHP’nin de kabul ettiği bir noktayı yaşıyoruz şu anda. Biz bugüne kadar kamuoyunu  hiç yanıltmadık, olanı söyledik ve dedik ki ‘Gerçek ortaya çıksın, ulusal irade  sonucu tam olarak yansısın ve herkes de sonucu bilsin ve kabullensin, kim hangi  partiye oy verdiyse o irade oraya kaydedilsin.’ dedik. Diğer hiçbir talebimiz  olmadı. Netice ne ise onu kabullenmek hepimizin görevidir.” değerlendirmesinde  bulundu.

Dün itibarıyla 11 bin 109 oyun AK Parti lehine yazıldığını aktaran  Yavuz, “Hem maddi hata ve hem bu açılan sandıklardaki rötuş sonucu seçim  kurullarının belirleyerek, AK Parti lehine düzelttiği ve kayda geçtiği sayı,  bugün itibarıyla 13 bin 969’dur. Uğraşımız devam edecek, çalışmalarımız devam  edecek ve göreceksiniz çok daha farklı rakamlara ulaşmış olacağız.” dedi.

Bir basın mensubunun “Ekrem İmamoğlu’nun gazetecilere gönderdiği bilgi  notunda ‘Fark 17 binin altına düşemez.’ deniliyor. Bu konuda düşünceniz nedir?”  sorusuna Yavuz, “Ekrem İmamoğlu, ayrım 29 bindi, bundan asla aşağı gelmez demişti.  Ne olduysa burada da o olacak.” yanıtını verdi.

“Açılan ve kayda geçen sandık miktarı son radde az”

Yavuz, “13 bin 969 rakamı, kaç sandıktan çıkan rakam? Yüzdelik dilime  vuracak olursak, kaçta kaçı açıldı diyebiliriz?” sorusu üzerine, sandıkların  sayısının çok çok olmadığını, 2 bin küsur sandıktan bahsedilebileceğini  belirterek, “Açılan sandıkların miktarı da üçte biri bile değil. O da geçersiz  oylar. Tamamının sayımıyla ilgili olacak olanlar var ve bizim taleplerimiz  olacak. Buradan baktığımızda açılan sandık miktarı ve kayda geçen sandık miktarı,  son radde az diyebiliriz.” diye konuştu.

“Sadece sandıkta meydana gelen hatalar değil, YSK’nın kendi sistemine  girdiği oylar da laf konusu ki siz daha önceki konuşmalarınızda belirtmiştiniz,  ‘burada çok ağırbaşlı oylar kayıp’ demiştiniz. Onunla ilgili bir gelişme var mı?”  sorusuna karşılık Yavuz, şunları söyledi:

“Birkaç türlü yürütüyoruz bu çalışmayı, bir; maddi hata düzeltimi  yoluyla bu oyları gerçek sahibine döndürtüyoruz. Biz talep ediyoruz, yargı  gözetimindeki seçim kurulları düzeltiyor ve kayda geçiyor. İlçe seçim kurulları  düzeltiyor, kayda geçiyor, YSK’nın sayfasından biz görüyoruz, CHP de görüyor, MHP  de görüyor, öbür partiler de görüyor. Biz, sistemi hep metheden açıklamalar  yaptık geçmişte. Çünkü 2014’ten itibaren her türden evrak mutlaka YSK’nın  sitesine girdi ve partilerin görmesine açıldı.

Elbette hatalar, suistimaller yapılabilir ama bu sistemde hele  2014’ten sonra YSK’nın aldığı bu karardan sonra partilerin bunları belirleme,  bilme hakkı var. Bir de böyle olmasaydı, şu anda el yordamıyla çok daha çok  uğraşacaktık. O yüzden YSK’nın bu haline bilhassa işaret etmek istedim.”

“Ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anlıyoruz”

Yaptıkları müracaatlarla maddi hata düzeltimi sonucu birtakım oyların  gerçek yerine döndüğünü vurgulayan Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu nasıl oluyor, sandık sayım netice cetvelinde farklı rakam, netice  tutanağında farklı rakam olduğunu tespit ettik. Bunları maddi hata düzeltimi  yoluyla düzelttirdik. Sandık netice tutanağında da birtakım kaydırmaların olduğunu  gördük yer yer. AK Parti’nin aldığı oyu, diğer bir partiye kaydırılmış olarak  gördük. Hatta o kadarını gördük ki bu verilere temel teşkil eden, sayım döküm  cetvelinin abes olduğunu, çelişkili olduğunu gördük. Bunları düzeltiyoruz doğru  ama bir de bunları yapanlar var. Bu belgeleri hazırlayanlar var ya da hazırlanmış  olan doğru belgeyi kenara koyarak, seçim kurulunun sayfasına taratıp diğer  belgeyi girenler var. Bütün bunlar bu seçimin sonucundan müstakil olarak,  şimdilik bağımlı olarak düzeltiyoruz bunları. Sonra da Ceza Hukuku ve Seçim  Hukuku açısından kim sorumluysa onlar değerlendirilecek ve gereken elbette  yapılacaktır.”

Yavuz, geçersiz oyların tamamına ilişkin bir sayım istediklerini  hatırlatarak, “33 ilçede böyle gidiyor. Bir de bütün oyların sayımına ilişkin bir  talebimiz vardı. Bu da dört ilçede tamamen, iki ilçede de birer seçim kurulları  tarafından yerine getiriliyor. Bütün bunlardan ortaya çıkan sonuçtur 13 bin 969 oy.  Bu 13 bin 969 diğer yere gitmişken, yargı denetimindeki seçim kurulları ve  partilerin de temsilcisinin bulunduğu ortamda belirlenerek, AK Parti hanesine  yazılmıştır. Biz sadece bu kadarıyla bile ne kadar doğru bir iş yaptığımızı  açıkçası anlıyoruz.” dedi.

AK Parti ile CHP arasındaki oy farkına ilişkin soru üzerine Yavuz, “AK  Parti ile CHP arasındaki fark, 18 binin altına indi. 29 binlerden 18 binlerin  altına inen bir farktan bahsediyorum.” şeklinde konuştu.