Ağız kokusunun nedenini 4 dakikada saptayabilen yöntem! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

Ağız kokusunun nedenini 4 dakikada saptayabilen yöntem!

Bu haber 03 Nisan 2019 - 21:51 'de eklendi ve 30 kez görüntülendi.

Ağız kokusu kişinin hem özel, hem de sosyal yaşamını ilgilendiren ve etkileyen bir sorun. Her 5 kişiden 1’i ağız kokusu sorunu (halitosis) yaşıyor. Diyelim o 5 kişiden biri sizsiniz. Peki, ‘bu kokunun nedeni ne’ sorusuna cevap bulmak için gitmeniz gereken kaç hekim olduğunu düşündünüz mü? Kulak Burun Boğaz doktorundan diş hekimine, göğüs hastalıklarından gastroenteroloğa, umumi cerrahtan endrokrinoloğa birçok tıbbi branşta sorunuzun yanıtı saklı olabilir.İlişkili Haberler

  • Ağız kokusu hem sağlıktan hem ilişkilerden ediyor!
  • Çocuklarda ağız kokusunun 8 nedeni ve ağız kokusunu önlemenin yolları
  • Ağız kokusu neyin habercisi?
  • Ağız kokusundan kurtulmanın en kolay yolu

Ağız kokusunun öyle fazla nedeni var ki, bütün nedenlerin tek tek tetkik edilerek gerçek soruna ulaşılması, neredeyse yılları saha uzun bir süreç yaşanması anlamına gelebiliyor. Acıbadem Taksim Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ’a göre, hasta açısından kimi bıktırıcı kimi de sonuçsuz kalan bu süreç, artık yeni ve akıllı bir teknoloji olan “smart chroma” ile 4 dakikaya indi. Sonuca ulaşmak için ağız kokusu olan kişinin, bir soluk vermesi yeterli oluyor. 4 dakika sonra çıkan test sonuçları adeta navigatör gibi; burundan akciğere, mideden sinüslere, dişlerden bademciklere gerçek sebep hangi bölgeden kaynaklanıyorsa orayı işaret ediyor ya da hastalıkları tespit ediyor. Üstelik sadece tespit etmekle kalınmıyor, kokunun şiddet derecesi de bu yöntemle ölçülüyor.

Japonya’da geliştirilen ve ülkemizde yeni kullanılmaya başlanan yeni kuşak ve akıllı teknolojiye sahip “smart chroma” yöntemi sayesinde gerçek nedenin saptanabildiğini söyleyen Doç. Altundağ, bu yöntemin ayrıca fazla ağırbaşlı hastalıkların da erken teşhis edilmesine muavin olduğunu belirtiyor. Altundağ, 3-4 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek ıtır ve Tat Zirvesi öncesinde hem yeni yöntemi anlattı, hem de bu zirveye katılacak olan davetlileri bu yeni yöntemle tanıştıracaklarını belirtti.

AĞIZ KOKUSUNA EN SIK YOL AÇAN 3 AYRI KİMYASAL BİLEŞİK VAR

Kişinin hekim hekim gezerek nedenini bulmaya çalıştığı ağız kokusu sorununun gerçek kaynağını fazla kısa süre içinde saptayan yöntemin bir diğer avantajı ise fazla ağırbaşlı hastalıkların da tespit edilip tedavi sonrası başarı oranını da ölçmesi.KBB Uzmanı, tedavinin başarısını ölçmek için kişinin yine smart chroma yöntemiyle ağız kokusunun değerlendirilerek ilk sonuçla karşılaştırıldığını ve böylece tam tedavi olup olmadığına dair bilgi edinildiğini belirtiyor. “Teknolojinin gelişmediği dönemlerde hekimler hastasının nefesini koklayarak tespit ediyordu” diyen Uzman, “Teknolojinin gelişmesiyle ağız kokusunu test eden cihazlar çıktı. Ancak nefesimizde 3 bin 481 adet soluk gazı var. Bu gazların üç tanesi en sık ağız kokusuna yol açan gazlar. Eski kuşak cihazlar sadece tek bir gazı tespit edebiliyordu. Yeni kuşak bir aygıt olan smart chroma ise bir aparat yardımıyla bu üç gazı analiz ederek ağız kokusunun gerçek nedenini saptıyor, böylece tedaviye başlanmasını sağlıyor” diyor.

AĞIZ KOKUSUNUN NEDENİ MİDE FITIĞI BİLE ÇIKABİLİR!

Ağız kokusundan kurtulmak için en mühim basamak, şüphesiz nedenini doğru tespit etmek. Zira; ağız kokusu fizyolojik nedenlerden kaynaklanabildiği gibi; alerjiden geniz akıntısına, mide ve bağırsak hastalıklarından böbrek ve karaciğer sorunlarına dek pek fazla hastalığın sonucu olarak da karşımıza çıkabiliyor.

Doç. Altundağ, yeni metot sayesinde, ağız kokusundan muzdarip bir hastanın mide kanseri olduğunun erken teşhis edilip tedavisine başlandığını söylüyor. Kendilerinin de ağız kokusu şikayetiyle gelen bir hastalarına 4 dakikalık test sonrasında mide fıtığı teşhisi, bir diğer hastalarına ise reflü teşhisi koyduklarını ve gastroenterolojiye yönlendirdiklerini belirtiyor.

AĞZININ KOKTUĞUNU SANANLAR VAR

Kokuya sebep olan bölgeye ve şiddetine göre 5 farklı ağız kokusu tipi olduğuna dikkat çeken KBB uzmanı, bu ıtır tipleri hakkında şu bilgileri veriyor:

 “Tip 1’de hastalar kendi ağız kokusunu ayrım eder. Nedeni ise genellikle ağız ve diş sağlığında oluşan sorunlardır. Tip 2’de ise kokuyu ayrım edenler, hastanın yakınları olur. Genellikle alerji, sinüzit, nazofarenjit ve tonsillit gibi hastalıklardan kaynaklanır. Tip 3’de ıtır belirgin olmadığından hasta ya da yakınlarının şüphesi ile tespit edilebilir. Genellikle reflüden kabızlığa kadar sindirim sistemindeki pek fazla mesele bu kokuya yol açabilir. Tip 4 ise, aslında bir soluk kokusudur. Metabolik hastalıklar, bazı ilaçlar ve akciğerde kaynaklanan muhtelif hastalıklar yol açar. Tip 5’de ise sebep tamamen psikolojikdir. Bu kişiler ağız kokusu sorunu olmadığı halde sanki böyle bir mesele varmış gibi hissediyorlar ve ikna edilmeleri zor oluyor hatta ikna edilemiyorlar. İşte bu metot sayesinde bu hastalara da ölçümlerle net bilgi veriyoruz ve ikna oluyorlar.”

MULTİIDİSİPLİNER TEDAVİ ŞART!

Ağız kokusu sorununu ortadan kaldırmada tanı ve tedavi için mutlaka multidisipliner bir merkez gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Aytuğ Altundağ “Yani bu sadece KBB’cinin ya da sadece diş hekiminin, gastroenteroloğun çözeceği bir hastalık değildir. Mutlaka multidisipliner bir yaklaşımla hekimler ortak devinim etmelidir. Yöntem, her yaştan kişiye, çocuklara hatta bebeklere de yapılabiliyor. Çocuklardaki ağız kokusu da muhtelif hastalıkların sinyali olabilir ve tanısı doğru konularak tedavi edilebilir” diyor.

‘SMART CHROMA YÖNTEMİ’ NE SAĞLIYOR?

1. 4 dakika gibi kısa bir sürede netice veriyor.
2. Pek fazla hastalığa tanı konmasına yol açıyor.
3. Her yaşta, her hastalıkta, hamilelere dahi yapılabiliyor.
4. Girişimsel bir metot değil. Anesteziye, iğneye gerek olmadan uygulama yapılabiliyor.

TESTTEN ÖNCE BU KURALLARA UYUN!

1. Test yaptırmadan 3-4 saat evvel sigara ve kahve içmeyi kesin.
2. Yaklaşık 1 saat evvel su içmeyi bırakın.
3. Çok aç ya da fazla tok karnına gitmeyin. 3-4 saat evvel yemeyi kesin.
4. Dişinizi 3 saat evvel fırçalayın.
5. 3-4 saat evvel soğan, sarımsak, baharat gibi baskın tatlarla sütlü gıdalar (dondurma, sütlü tatlı dahil) tüketmeyin.