ABD’den Suudilere kötü haber! Kritik adım atılıyor… « Haberkulis.org

SON DAKİKA

ABD’den Suudilere kötü haber! Kritik adım atılıyor…

Bu haber 29 Kasım 2018 - 12:06 'de eklendi ve 20 kez görüntülendi.

ABD’li Senatörler Bernie Sanders, Mike Lee ve Chris Murphy tarafından  sunulan ABD yönetiminin Yemen savaşında Suudi Arabistan’a verdiği desteği  bitirmesini öngören karar tasarısı bugün alt komitelerde oylamaya sunuldu.

Karar tasarısı, aynı gün Kongrede brifing veren ABD Dışişleri Bakanı  Mike Pompeo’nun karara ilişkin itirazlarına karşın 37’ye karşı 63 oyla kabul  edildi.

Başkan Donald Trump yönetiminin, El Kaide ile savaşmadıkları sürece  Yemen’deki bütün birliklerin ve Suudi Arabistan öncülüğündeki hava saldırılarına  verilen desteğin 30 gün içinde bitirilmesini öngören karar tasarısının  savunucularından olan Senatör Sanders, oylamaya ilişkin izah yaptı.

Sanders açıklamasında, ABD’li senatörlerin  Suudi hükümetine  “tehlikeli, yıkıcı ve sorumsuz bir askeri politikaya sahip olan despotik bir  rejimin yol açtığı felaket savaşlarına destek olmaya devam etmeyecekleri”  mesajını göndermeleri gerektiğini söyledi.

Elde edilen sonucun, Suudi Arabistan ve dünyaya, ABD’nin insani bir  facianın parçası olmayacaklarına dair mesaj niteliği taşıdığını kaydeden Sanders,  “Yemen’deki savaşta neler olduğuna ve bundaki rolümüze karar vermeliyiz ve  bugünkü oylama budur.” değerlendirmesinde bulundu.

Mart ayında yapılan oylamada 6 noksan oy almasından ötürü geçersiz  olan karar tasarısının bugün geçmesi, ABD’nin Yemen savaşındaki rolünü bitirmeyi  amaçlayan Senatörler için zafer niteliği taşıyor.

Genel oylama için Senatoya gönderilecek olan karar tasarısı, buradan  da geçerse Başkan Trump’a sunulucak.

Öte yandan, oylamada alınan neticede, Suudi Arabistan’ın İstanbul  Başkonsolosluğundaki Cemal Kaşıkçı cinayetinin de aka rol oynadığına işaret  edildi. Trump yönetiminin cinayet konusunda sessiz kalması ve Suudi Arabistan’ı  savunmasının da bunda etkili olduğu belirtildi.

Yemen’deki durum

Yemen’de üç yıldan uzun süredir Husiler ile Suudi Arabistan  öncülüğündeki koalisyon birliklerince desteklenen hükümet güçleri arasında  yaşanan çatışmalarda binlerce şahıs yaşamını yitirdi.

Sağlık başta olmak üzere pek fazla alanda insani kriz yaşanan ülkede,  temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki  eksiklikler gibi nedenlerle salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor.

Yemen’in geldiği bu durum, ABD’nin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap  Emirlikleri’ne verdiği hava harekatı desteği ve silah satımı ABD’li siyasetçiler  arasında ağırbaşlı rahatsızlığa sebep olmaya başladı.