ABD yargısından ‘Acısız idam olmaz’ kararı « Haberkulis.org

SON DAKİKA

ABD yargısından ‘Acısız idam olmaz’ kararı

Bu haber 03 Nisan 2019 - 21:50 'de eklendi ve 15 kez görüntülendi.

ABD’de bir idam mahkumu, doğuştan gelen hastalıkları nedeniyle daha fazla keder çekeceğini belirterek zehirli iğne yerine gazla infaz edilmek istedi. Yüksek Mahkeme, bir idam mahkumunun “acı çekmeden ölme hakkı” olmadığına hükmetti.

ABD Missouri’de idam mahkumu Russell Bucklew, doğuştan gelen hastalığı nedeniyle boğazı, boynu ve burnundaki urların zehirli iğneyle infaz edilmesi halinde patyabileceğini ve fazla keder çekeceğini belirterek gazla infaz edilme talebinde bulundu. 

Yüksek Mahkeme, bu isteği 4’e karşı 5 oyla reddetti. Kararda, “Anayasanın mahkumlara keder çekmeden ölme garantisi vermediği” belirtildi. 

‘NASIL ACISIZ ÖLECEĞİNİ KANITLA’

ABD Başkanı Trump tarafından 2017’de atanan hakim Neil Gorsuch,  yasalara göre mahkumların diğer bir infaz yöntemiyle daha az keder çekeceklerini kanıtlaması gerektiğini, Bucklew’ın bunu yapamadığını söyledi. Hakim ayrıca bunun bir oyalama taktiği olduğunu belirtti. 

50 yaşındaki mahkum, 1996’da eski kız arkadaşı, kız arkadaşının sevgilisi ve 6 yaşındaki oğlunu öldürmek suçundan idama mahkum edilmişti.