Anasayfa / Dünya / ABD yargısından ‘Acısız idam olmaz’ kararı

ABD yargısından ‘Acısız idam olmaz’ kararı

ABD’de bir idam mahkumu, doğuştan gelen hastalıkları nedeniyle daha fazla keder çekeceğini belirterek zehirli iğne yerine gazla infaz edilmek istedi. Yüksek Mahkeme, bir idam mahkumunun “acı çekmeden ölme hakkı” olmadığına hükmetti.

ABD Missouri’de idam mahkumu Russell Bucklew, doğuştan gelen hastalığı nedeniyle boğazı, boynu ve burnundaki urların zehirli iğneyle infaz edilmesi halinde patyabileceğini ve fazla keder çekeceğini belirterek gazla infaz edilme talebinde bulundu. 

Yüksek Mahkeme, bu isteği 4’e karşı 5 oyla reddetti. Kararda, “Anayasanın mahkumlara keder çekmeden ölme garantisi vermediği” belirtildi. 

‘NASIL ACISIZ ÖLECEĞİNİ KANITLA’

ABD Başkanı Trump tarafından 2017’de atanan hakim Neil Gorsuch,  yasalara göre mahkumların diğer bir infaz yöntemiyle daha az keder çekeceklerini kanıtlaması gerektiğini, Bucklew’ın bunu yapamadığını söyledi. Hakim ayrıca bunun bir oyalama taktiği olduğunu belirtti. 

50 yaşındaki mahkum, 1996’da eski kız arkadaşı, kız arkadaşının sevgilisi ve 6 yaşındaki oğlunu öldürmek suçundan idama mahkum edilmişti.

Hakkında admin

Check Also

Trump’ın skandal kararında ‘bomba’ çıktı!

Amerikan New York Times gazetesinin haberine göre, Trump yönetimi,  Kongreye bu hafta Suudi Arabistan ve …

Bir cevap yazın