ABD Başkanı Trump’tan 9 Temmuz’da önemli görüşme.. « Haberkulis.org

SON DAKİKA

ABD Başkanı Trump’tan 9 Temmuz’da önemli görüşme..

Bu haber 08 Haziran 2019 - 22:05 'de eklendi ve 9 kez görüntülendi.

Beyaz Saray Basın Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, iki şef  arasındaki görüşmenin 9 Temmuz’da gerçekleştirileceği kaydedildi.

İki liderin bölgesel gelişmeler, ikili emniyet iş birliği ve terörle  mücadele konularını ele alacağı belirtilen açıklamada, “Söz konusu ziyaret, ABD  ile Katar arasındaki uzun süreli ortaklık temeline dayanmaktadır ve zaten kuvvetli  olan ekonomik ve emniyet bağlarımızı daha da güçlendirecektir.” ifadelerine yer  verildi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Katar  arasındaki kriz sürecinde Katar’a yönelik katı tutumuyla dikkat çeken Trump  yönetimi, daha sonraki süreçte Körfez ülkeleri arasındaki iş birliğini  desteklediği mesajlarını vermişti.

Son olarak Katar, mayıs ayı sonunda Suudi Arabistan’ın Mekke kentinde  düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi’nin olağanüstü zirvesine katılmış, laf konusu  adım iki memleket arasındaki buzların erimeye başladığı şeklinde yorumlanmıştı.

Ayrıca ABD yönetimi, 10 Mayıs’ta Katar’a 3 milyar dolar değerinde 24  AH-64E Apache tipi taarruz helikopterinin satışına tasdik vermişti.