3 lira için adam öldürdü… « Haberkulis.org

SON DAKİKA

3 lira için adam öldürdü…

Bu haber 12 Nisan 2019 - 13:55 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

2015 yılında yaşanan olayda İbrahim Bulut (24), Aydın Bozkurt’a (60)  ait Abdi İpekçi Mahallesi 3 bin 692’nci Sokak 158 numarada bulunan markete gitti. 2 liralık alış veriş yapan Bulut, kasada duran Bozkurt’a 5 lira verdi. 7 çocuk babası olan Aydın Bozkurt, bozuk parası olmadığı için nakit üzeri olan 3 lirayı daha sonra verebileceğini söyledi. Bunun üzerine ikili arasında münakaşa çıktı.

Tartışmanın büyümesi üzerine Bulut, beraberindeki yakınlarıyla Bozkurt’un işyeri ile aracına taş ve sopayla saldırarak, zarar verdi. Şikayet üzerine yakalanan Bulut, polis tarafından gözaltına alındı. İfadesi alındıktan sonra da serbest bırakıldı. 2 gün sonra bu kez bıçakla markete gelen Bulut, Aydın Bozkurt ve Bozkurt’un beraber yaşadığı Enisa Erdoğan’ı yaraladı. Ambulansla hastaneye kaldırılan yaralılardan 7 bıçak darbesi saha Bozkurt, hayatını kaybetti.  Enisa Erdoğan ise tedavisinin ardından taburcu edildi. Olaydan sonra Bulut ve 6 akrabası gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden İbrahim Bulut tutuklanırken, diğerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonunda sanıklar hakkında verilen karar, Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nce ‘savunma alınması sırasında eksiklikler bulunduğu’ gerekçesiyle usülden bozuldu.  Yargıtay’ın bozma kararı üzerine yeniden görülen davanın duruşmasına tutuklu sanık İbrahim Bulut ile tutuksuz sanıklar A.B., F.B., A.B. ve M.B. katıldı. Müşteki Enisa Erdoğan ile yan avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada savcı, İbrahim Bulut’un ‘kasten öldürme’, ‘kasten yaralama’, ‘mala ziyan verme’, ‘işyerine yağma’ ve ‘silahla tehdit’ suçundan, A.B., M.B. ve A.B.’nin ise ‘kasten yaralama’ suçundan cezalandırılmasını talep ederek,  Ö.C., O.Y. ve F.B. hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Son sözü sorulan sanık Bulut, “Rahmetlinin elindeki bıçağı bile teşhis edebilirim. Olaydan aka pişmanlık duyuyorum. Lehime olan hükümlerin uygulanmasını talep ediyorum” dedi.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti, bütün sanıklar hakkında daha evvel verdiği kararını yine etti.  İbrahim Bulut ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet, ‘kasten yaralama’ suçundan 9 yıl, ‘silahla tehdit’ suçundan 3 sene 1 ay 15 gün, ‘işyerine yağma’ suçundan 5 sene 6 ay ve ‘mala ziyan verme’ suçundan 6 ay olmak üzere yekün 18 sene 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.  A.B., M.B. ve A.B.’yi ‘kasten yaralama’ suçundan 3 ay 22 gün ila 1 sene 8 ay 12 gün arasından değişen hapis cezalarına mahkum eden mahkeme heyeti, Ö.C., O.Y. ve F.B.’yi beraat ettirdi.