2019 Fitre ne kadar? Ne zaman verilir.. « Haberkulis.org

SON DAKİKA

2019 Fitre ne kadar? Ne zaman verilir..

Bu haber 17 Mayıs 2019 - 11:36 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.

Ramazan ayının başlaması ile beraber fitre miktarı ne kadar sorusu vatandaşlar tarafından sıkça araştırılan mevzu, bahis başlıkları arasında yer almaya başladı. 2019 fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlendi. Fitre belirlenirken bir fukara bir müslümanın bir öğün yiyeceğini karşılıyor olabilmesi dikkate alınır. Ama belirtilen bu tutar zaten en alt tutar olduğu için iki öğün ve daha fazlasını vermekte kişinin kendisine kalmıştır.

Fitrenin hedefi, bir fakirin içinde yaşadığı toplumun yaşam standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması, böylece bayram sevincine iştirak etmesine katkıda bulunmaktır.

Günümüzde fıtır sadakası miktarının belirlenmesinde, kişinin bir günlük (iki öğün) normal besin ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınması daha uygundur. Kişi dinen varlıklı sayılanlara, usûlüne (anne, baba, dedeler ve nineler), fürûuna (çocuk ve torunlar) ve eşine fıtır sadakası veremez. Fitreler bir fakire verilebileceği gibi, birkaç fakire de dağıtılabilir. Ancak bir kişiye verilen miktar bir fitreden az olmamalıdır.

2019 FİTRE MİKTARI NE KADAR?

Fitre miktarı bu yıl 23 lira olarak belirlendi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır sadakasının, Müslüman  toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması  dikkate alınarak, var sosyoekonomik yaşam şartları ve bir kişinin günlük  asgari besin ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2019 ramazan ayının başlangıcından  2020 yılı ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 23 lira olarak  belirlenmesine karar verildi.”

FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

Fıtır sadakasının vacip olma zamanı Ramazan bayramının birinci günü olmakla birlikte, bayramdan evvel de verilebilir. Hatta bu daha faziletlidir. Bununla birlikte, bayram günü veya daha sonra da verilebilir. Ancak, bayram namazından evvel verilmesi müstehap kabul edilmiştir.

FİTRE KİMLERE VERİLİR?

Fıtır sadakası, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı fakir müslümanlara verilir. Zekât için de aynı kaide geçerlidir. Bu sebeple bir kimse zekâtını, fıtır sadakasını ve fidyesini kendi usûl ve fürûuna veremez. (Usûl, bir kimsenin anası, babası, dede ve nineleri; fürûu ise; çocukları, torunları ve onların çocuklarıdır.) Ayrıca eşler de birbirlerine zekât, fitre ve fidye veremez.

Hanefilere göre aşağıda sayılanlara fitre verilmez:

a) Ana, baba, aka ana ve aka babalara,
b) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklara,
c) Eşine,
d) Zengine yani aslî ihtiyaçları dışında nisap miktarı mala sahip olan kişiye,
e) Babası varlıklı olan ergen ham çocuğa.

Şâfiîlere ve Ebu Yusuf’a göre fitre, Müslüman olmayana da verilemez.

Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar varlıklı değillerse kendilerine zekât, fitre ve fidye verilebilir.