12 Eylül davasında karar! « Haberkulis.org

SON DAKİKA

12 Eylül davasında karar!

Bu haber 12 Nisan 2019 - 20:56 'de eklendi ve 16 kez görüntülendi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesinin sanıklar hakkında verilen  hükmü usul yönünden bozmasının ardından yeniden görülen 12 Eylül darbesi  davasında, dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya hakkında “kamu davasının ortadan  kaldırmasına” hükmedildi. 

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına,  Cumhurbaşkanlığı, TBMM ve müdahil baro temsilcileri ile müdahil tüzel kişilerin  avukatları katıldı.

Tarafların beyanının alınmasını ardından mahkeme heyeti kararını  açıkladı. Yargıtay 16. Ceza Dairesinin bozma kararına uyan mahkeme, Evren ve  Şahinkaya hakkındaki halk davasının ölüm nedeniyle “ortadan kaldırılmasına” karar  verdi.Ayrıca mahkeme, Evren ve Şahinkaya’nın malvarlıklarına el konulması ve  sanıkların TSK’den çıkarılması ile rütbelerinin art alınmasına yer olmadığına  hükmetti.

 DAVANIN GEÇMİŞİ

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra yürürlüğe giren, “Milli  Güvenlik Konseyi üyelerinin yargılanamayacağı”na dair Anayasa’nın geçici 15.  maddesi, 12 Eylül 2010 referandumu ile kaldırıldı. Türkiye genelinde birçok şahıs  ve örgüt, darbenin sorumluları ile bu kişilerin buyruk ve talimatlarını  uygulayanlar hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Evren ve Şahinkaya hakkında  hazırladığı iddianamenin Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesince 10 Ocak 2012’de kabul  edilmesiyle Türkiye tarihinde ilk kez bir darbenin sorumluları yargı önüne çıktı.

İddianamede iki komutan, ”Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın tamamını  veya bir kısmını değiştirmeye veya ortadan kaldırmaya ve anayasa ile teşekkül  etmiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini  yapmasına mani olmaya cebren teşebbüs etmek”le suçlandı.

Evren ve Şahinkaya, savunmalarında, suçlamaları kabul etmeyerek,  kurucu iktidar olduklarını, var mahkemelerin kendilerini yargılayamayacağını  öne sürdü.

Devam eden dava, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi yasayla kapatılınca  Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesine devredildi.

Mahkeme, 18 Haziran 2014’te Evren ve Şahinkaya’yı, 1979’da verdikleri  muhtırayla “anayasa ve TBMM’yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını  engellemeye teşebbüs”, 1980’de de cebren “anayasayı tağyir, tebdil veya ilgaya ve  bu yasa ile teşekkül eden TBMM’yi ıskat ve cebren men” suçundan ağırlaştırılmış  müebbet hapis cezasına çarptırdı, takdiri indirimle cezayı müebbet hapse çevirdi.

Evren ve Şahinkaya hakkında, Askeri Ceza Kanunu’nun “askeri rütbelerin  sökülmesi”ne ilişkin 30. maddesinin de uygulanmasına karar verildi.

 Kararın ardından sanık avukatları kararı temyiz etti. Dosya  Yargıtaydayken Evren, 10 Mayıs 2015’te 98 yaşında, Şahinkaya da 9 Temmuz 2015’te  90 yaşında hayatını kaybetti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, temyiz incelemesinde, sanıkların ölümleri  nedeniyle davanın düşürülmesine karar verdi.

YARGITAY’IN İKİNCİ BOZMA KARARI  

Dosyayı yeniden görüşen mahalli mahkeme, karara uyarak düşme kararı  verdi ve dosya yine Yargıtay 16. Ceza Dairesine geldi.

Daire, mahalli mahkemenin kararını bu kez usul yönünden bozdu.

Bozma kararında, mahalli mahkemenin gerekçesinde lehe olan kanunun 765  sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) hükümleri olduğu belirtilmesine karşın, hüküm  fıkrasında 5237 sayılı TCK ve Ceza Muhakemesi Kanunu hükümleri uyarınca karar  verilmesi suretiyle gerekçe ile hüküm arasında karışıklığa sebep olunmasının  kanuna aykırı olduğu belirtildi.