1 Mayıs Çarşamba günü okullar tatil.. « Haberkulis.org

SON DAKİKA

1 Mayıs Çarşamba günü okullar tatil..

Bu haber 27 Nisan 2019 - 15:28 'de eklendi ve 6 kez görüntülendi.

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, amale ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen kanun ile 1 Mayıs resmi tatil duyuru edilmiştir.

1 MAYIS ÇARŞAMBA GÜNÜ TATİL Mİ?

Öğrenciler ve çalışanların merakla sorguladığı 1 Mayıs tatil mi sorusunun yanıtı belli oldu.

1 Mayıs Çarşamba günü okullar ve halk kurumları resmi tatil.

TARİHÇE

İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago’da yapılan gösterilere yarım milyon amale katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden çok kara ve ak işçi, beraber yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep beraber Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, kara ve ak işçilerin beraber yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı.